2020 için Bloglama Hedefleri Nasıl Belirlenir: Uzun ve Kısa Vadeli Hedef Belirleme

Mirza Mussawer


Mirza Mussawer

Blog yazmak sadece bir iş değil, aynı zamanda başarı için gayretli çaba ve öz motivasyon gerektiren tutkulu bir alandır. Ama gerçekten kendi blogunuzu başarılı olanlardan ayıran nedir? Cevap basit, doğrudan ve bloglama hedeflerini nasıl doğru bir şekilde belirleyeceğinizi öğrenip öğrenmediğinize kadar izlenebilir. Yani, retorik bir soru sormak için gerçekten önemli mi?

Bunu cevaplamak için, aylık olarak internetin% 35’ine yakın güç sağlayan 70 milyon blog yayınının yalnızca WordPress’te yayınlandığını düşünün. Sitenizi diğerlerinden ayıran nedir ve sizinki gerçekten benzersiz mi? Bunu cevaplamak için işe başlayalım ve blog hedeflerinizi nasıl belirleyeceğinizi öğrenmeye başlayalım.

Blog hedefleri nasıl belirlenir?

Şimdi büyük sorun sadece hedef belirleme değil, bloglama için uygun hedefler belirleme değil, korkma; blog hedefleri belirlemek göründüğünden çok daha kolay. Nereden başlayacağınızı bilmeniz ve basit ama esnek, yapılandırılmış bir formatınız olması gerekir. Bu şekilde, gerektiğinde ince ayar yapabilir ve hatta ilerlerken yeni planları entegre edebilirsiniz.
Blog oluşturma hedefleri Blog barındırma
Neyin işe ihtiyacı olduğunu belirleyin

Blogunuzun dikkat edilmesi gerekiyor ve başlangıçta tonlarca ton olacak. İlk başta, harika bir blog yaratma hedeflerinize ulaşmak zor bir görev gibi görünebilir, ancak daha yakından analiz edildiklerinde, daha basit ve ulaşılabilir hedeflere ayrılabileceğini ve kategorize edilebileceğini görüyorsunuz..

İşe ihtiyaç duyan unsurları belirleyin ve doğrudan eyleme geçin. Temanız eksikse, üzerinde çalışmaya başlayın. İçerik SEO gerektiriyorsa, bunun üzerinde çalışmaya başlamalısınız. İşin yığılmasına izin vermeyin – hemen başlayın!

Bir öncelik listesi yapın

blog hedefleri belirlemenin en iyi yolu bir öncelik listesi oluşturmaktır. Örneğin, önce temanızı bitirmeden içerik yayınlayamazsınız. Ancak, temel bir tema düzeni bloglamaya başlamanız için fazlasıyla yeterli.

Şimdi, durum çoklu görev yapıp yapamayacağınıza bağlı olacaktır. Bunun için, beyniniz birden fazla şey yaparken kaynakları böldüğü basit bir gerçeği bilmek zorunda kalacaksınız. Tıpkı bir bilgisayar gibi beyninizin işlem gücü de faaliyetlere bölünür. Bu nedenle, her yerde olacak.

ÜCRETSİZ Eğitime Katılın

6 Figür Otorite Sitesinin Nasıl İnşa Edileceğini Öğrenmek İstermisiniz??

Bu Ücretsiz Eğitime Katılın…

 • Sonunda karlı nişler bulmak için kanıtlanmış bir yöntem var
 • Kusursuz bir anahtar kelime araştırma yöntemine erişin
 • Kaliteli içeriği nasıl dışa aktaracağınızı öğrenin
 • Baş ağrısı olmadan sitenize beyaz şapka bağlantıları oluşturmayı öğrenin

Basitçe söylemek gerekirse, her seferinde bir görev yapın ve önceliğe göre verimli bir şekilde tamamlayın. Bu şekilde, aynı işi çok görev yapmadan tamamlayacaksınız ve her görev azami özen ve kalite ile tamamlanacak.

Gerçekçi olun, ama asla küçümsemeyin

Asla gerçekçi olmayan hedefler belirlemeyin, çünkü tüm çabalarınız sonuçta boşa gidecektir. Potansiyel becerilerinizi, önceki geçmiş performansınızı analiz edin ve hedeflerinizi bunlara göre belirleyin.

Haftalık olarak blog yayınları oluşturabilir misiniz? Mükemmel! Her hafta bir makale yazın. Bunu geliştirin ve iki haftada bir yayın planına doğru ilerleyin.

Hosting ile ücretsiz alan adı

Unutmayın, hemen günlük kayıt programına atlamanıza gerek yoktur. Kaliteli içerik zaman alır ve içeriğin daha iyi olacağı anlamına gelirse daha fazla zaman kullanmalısınız.

Küçük başlayın, büyük bitirin

Her yolculuk küçük bir adımla başlar ve blogunuz bir istisna değildir. Herhangi bir projenin en korkunç kısmı başlangıçtır çünkü yapılacak çok şey var gibi görünüyor. Örneğin, Google’da “neden insanlar blog’ları başlatmıyor?” Terimini ararsanız, çok sayıda arama% 99’unun başarısız olduğunu gösterir.

Her seferinde bir şeye odaklanın

Her seferinde bir şey üzerinde çalışın ve doğru yapın. Çok sayıda blog yazarının baskı yüzünden istifa ettiğini gördüğüm için bu, verebileceğim en önemli tavsiye kelimesi. En üzücü yanı ise, bu “baskı” nın yapay olması ve kötü planlamadan kaynaklanmasıdır. Yeteneklerinizi bilin, herhangi bir göreve en azından kabaca bir değerlendirme yapın ve ardından bunu gerçekleştirmek için gerçekçi hedefler belirleyin.

Önceliklerinizi belirleyin

Başlamadan önce her hedefi görselleştirmeli ve önceliklendirmelisiniz. Gittiğiniz gibi doğaçlama yapmayın, çünkü bu oyun sonu olmayan tanımsız bir planla sonuçlanacaktır.

Belirli bir ürün alanı için blog mu yazıyorsunuz? Ardından markaları belirleyin ve uygun bir bağlı kuruluş pazarlama programı aramaya başlayın. Her şeyden önce güçlü bir topluluk oluşturmaya mı çalışıyorsunuz? Ardından, görüntüleyici sorgularını çözmeyi amaçlayan kaliteli içerikle bloglamaya kapsamlı bir şekilde başlayın. Blogunuzu yapacak veya kıracak bu gibi kararları.

Gerçekçi hedefler belirleyin

Çok az şey, kendinden tayin edilen zorlukların masaya getirdiği motivasyonu sağlar. Gördüğünüz yerleri yüksek, ancak mevcut sınırlarınız dahilinde ayarlayın. Daha küçük hedeflere ulaşmaya başladığınızda, konfor bölgeniz genişler ve daha çeşitli hedeflere ulaşmanızı sağlar. Bu, uzun vadede arayacağınız büyüme türüdür. Ve en ilginç olanı, uzun vadede belirlediğiniz her daha büyük hedefe de yardımcı olacak kısa vadeli mikrolara ulaşmaktan başlar.!

Bir takvim başlat

Bir takvim, istediğiniz başarıları kronolojik sırayla planlamanıza yardımcı olur. Dahası, görevlerin düzenli olarak çalışılması gereken bir rutin his uyandıracaktır. Ve en tatlı yanı, son teslim tarihlerinin hepsi size ait! İstediğiniz hızda çalışın. Zamanla, sadece görevleri yerine getirmeye başlamayacak, aynı zamanda daha iyi planlar oluşturmayı da öğreneceksiniz.

Bu gerçekleri okumak, sahiplerinin projeleri terk etmelerinin veya sadece çaba gösterememelerinin ana nedenini ortaya çıkaracaktır. Dahası, çabalarını boşa harcayan uygun bir strateji olmadan ilerlerler. Bu nedenle, uygun bir plan yapın, hedeflerinizi belirleyin ve onlara doğru çalışmaya başlayın. Tuğla tuğla, blogunuz hayal ettiğiniz şekli almaya başlayacak.

Blogunuz için uzun ve kısa vadeli hedefler oluşturma

Hedef nişiniz hakkında temel bir plan ve alan bilgisine sahip olduğunuzda, uzun ve kısa vadeli blog oluşturma hedefleri belirleme zamanı gelmiştir. Etkili, sonuç odaklı bir strateji planlamak için bunları ayırmak hayati önem taşır.

Blog hedefleri oluşturmanın en kolay (ve en etkili) yolu SMART stratejisini takip etmektir. Basitçe söylemek gerekirse, her hedef belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, sonuç odaklı ve zamana bağlı olmalıdır. Her yönü yıkayım:

 • Özel: Blog yazma hedeflerinizi açıkça tanımlayın. Strateji, uygulama ve çıktılar açıkça ortaya konmalıdır. Örneğin, bloglarınızın SEO’sunu güncellemek istersiniz. Bu görev için genellikle belirli bir son tarih belirleyecek, her blog için zamanı tahmin edecek ve ardından düzenlemeye başlayacaksınız. Yoast eklentisi (bunu kullanırsanız) size yeşil ışık verdiğinde, gitmeye hazırsınız.
 • Ölçülebilir: Blog oluşturma öğelerinizi ölçülebilir birimlere ayırmaya odaklanın. Her hedef için, bunları nasıl başaracağınızı anlamanıza yardımcı olacak ölçülebilir birimler olmalıdır. Yılda 100.000 ziyaretçiyi hedefliyorsanız, daha iyi bir temaya, SEO’ya ve Infographics’e ihtiyacınız olacak. Neden sorabilirsiniz? Eski bir tema daha yavaş olur ve sitenin terk edilmesine neden olur. Infografikler ortalama trafiği% 12 artırır ve onlarla birlikte bloglar% 650 daha yüksek katılım sağlar. Ve ilk 5 Google hesabının 1. sayfasında tıklamaların yaklaşık% 67,60’ını arar. Bu istatistikler ve verilerle, tanımladığınız sorunların neden önemli olduğunu ve düzgün bir şekilde tamamlandığında üretecekleri sonuçları biliyorsunuz.
 • Başarılabilir: Blogcuların çoğu ulaşılamayan hedefler belirledikleri için ilk 3 ay içinde istifa ediyorlar. İlk ay içinde sitenizden para kazanamazsınız ve kesinlikle Google’ın 1. sayfasında aynı zaman çizelgesinde sıralanamaz. Ancak, bunlar, uzun biçimli içerik oluşturma, iyi yerleştirilmiş bir anahtar kelime stratejisi, sık sık blog yazma vb. Gibi kısa vadeli hedeflerle gerçekleştirilecek uzun vadeli hedefleriniz olabilir..
 • Sonuçlar odaklı: Bloglama hedefleriniz belirsiz olmak yerine sonuç üretmeyi amaçlamalıdır. Okunabilir içerik yazmak, belirli bir niş için optimize etmekle aynı şey değildir. Bunun için, alakalı anahtar kelimelerle ilk sırada yer almasını sağlamak için uygun bir anahtar kelime stratejisine ihtiyacınız olacaktır. Belirli bir sonuca ulaşmak için hedeflerinizi belirlediğinizde, bir sonraki seferde daha iyi sonuçlar elde etmek için her yinelemede değiştirilebilirler.
 • Zamana bağlı: Son tarih belirlemek başarı için hayati önem taşımaktadır. Kendimize yalan söylemeyelim – birleştirdiğiniz hedefler miktarı gerçekten azaltmayacak, sadece işleri daha da karmaşıklaştıracak. Bloglama hedefleri hiçbir zaman son teslim tarihleri ​​olmadan tamamlanamaz ya boru hattından aşağı doğru itildiklerinden ya da zaman kazanma cephesi altında daha fazla hedefle birleştirildiklerinden.
  Zamana bağlı hedeflere sahip olmak, blog’a belirli bir zamanın tahsis edilmesi gereken rutinleri geliştirmenize olanak tanır. Bu, uzun vadede, sadece uygun stratejileri geliştirmenize değil, aynı zamanda bunları belirli bir sürede tamamlamanıza izin verir..

İlk ay için hedef belirleme

İlk ay için blog oluşturma hedefleri belirlemeİlk ay için bloglama hedefleriniz, kısa vadede olacak mikrolar ve acil hedefler olacaktır. Tamamlandığında uzun vadeli hedeflere katkıda bulunacaklardır. Ancak doğaları, sitenizdeki içerik eksikliği, görüntüleyenleri artırma, nişteki ilgi alanlarını belirleme ve benzeri gibi mevcut sorunları çözmeye odaklanacaktır. Onları düzenli olarak çalışacaksınız, bazı görevler doğada tekrarlanıyor.

Bu ilk ay bloglama hedefleri çoğunlukla şunları içerecektir:

 • Bir web sitesi teması seçme.
 • İçerik yayınlamaya başlarken.
 • Hedef kitlenin belirlenmesi.
 • Blog için sosyal medya hesapları (yeni başlayanlar için Twitter, Facebook ve Instagram) oluşturma.
 • Blog yayınlarını sosyal medya tanıtıcılarında tanıtmak.
 • Nişte benzer blogcularla ağ oluşturmaya başlamak.

İlk yıl için blog hedefleri belirleme

İlk yıldaki blog hedefleriniz, emin ancak sürekli çalışmaya ihtiyaç duyacak gerçekten uzun vadeli hedeflerinizdir. İlk yıl için blog oluşturma hedefleri şunları içerebilir:

 • Siteyi tamamen kurma.
 • Kendini barındırmaya geçiş.
 • Siteniz için her gün 500 kelimeden veya daha kısa bir kısa blog oluşturmak.
 • İçeriğinizle birlikte infographics geliştirme.
 • Uygun bir web sitesi temasına sahip olmak.
 • Her hafta bir backlink ile misafir postası yapmak.
 • Sitenizden para kazanma.
 • En az bir bağlı kuruluş pazarlama programına katılmak.

Belirlenecek SMART blog hedeflerine örnekler

Aşağıdaki SMART hedefleri, blogunuzu hazırlamanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olacak ve hem kısa hem de uzun vadeli hedefleri göz önünde bulundurarak:

1. Uzun form blog yazma hedefleri

Belirlenecek SMART blog hedeflerine örneklerAyda daha az yayını olan uzun biçimli içerik barındıran blogların aslında daha fazla trafik çektiğini biliyor muydunuz? Açık nedenlerden dolayı nedenini soruyor olabilirsiniz. Daha az içerik oluşturmak, ancak daha fazla görüntüleme elde etmek çirkin değil mi? Bu ne tür bir saldırı?

Cevap aslında oldukça basittir: uzun biçimli içerik yumruk için daha fazla değer sunar. Google, algoritmalarının uzun biçimli içeriğe değer verdiğine dair ipuçlarını sürekli olarak bırakmaktadır. Bu, 2019’un sonlarında Google’ın BERT güncellemesinde daha da belirgin hale geldi. Daha uzun içerik, blog’a kısıtlama olmadan bilgi eklemenize izin vererek okuyucuya sunabileceği “değeri” artırmanıza olanak tanır. Dahası, yazarken kendinizi tam olarak ifade etmenizi kısıtlamaz.

Google’ın sonundaki doğal dil işlemedeki güncellemeler, içeriğinizin ne kadar yararlı olduğunu gerçekten anlayacağı anlamına gelir. Ne kadar yararlı olursa, o kadar çok görüntüleme ve trafik oluşturur. Ve bununla, otoriteniz ve arama motoru sıralamalarınız yükselecek.

Ekstra yol kat edin ve kitleniz için uzun biçimli içerik yazmayı öncelik haline getirin.

2. Haftada bir yayın yazmak için bir hedef belirleyin

Bloglama çabalarınızın meyve vermesini istiyorsanız, bunun için çalışmanız gerekecek. Ve o kadar da zor değil. Daha önce de belirtildiği gibi, sadece bir haftalık gönderiyle yüz binlerce görüntüleme üreten siteler var. Bu, çok fazla baskı yapmadan şeylerin akışına girmenize ve kaliteli içerik oluşturmanıza olanak tanır..

Bir şeylerin akışına yerleştikten sonra, derinlemesine anlayış ve bilgi içeren uzun biçimli içerikler yazabilirsiniz. Buradan kendi hızınıza göre bir şeyler alabilir ve blog yayınlama hedeflerinizi iki haftada bir yayınlama planıyla iki katına çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Yine de tavsiye kelimesi: kaliteden asla ödün vermeyin. İçerik kraldır ve kral ancak denekleri tarafından tanındığında gerçekten meşrudur. Blog gönderilerinizin kalitesinin konuşmayı yapmasına izin verin.

3. Kendini barındırmaya geçiş

Yavaş ama emin adımlarla çalıştığınız bir blog hedefini (zaten yapmadıysanız) kendi kendine barındırmaya geçmenizi tavsiye ederim. Para kazanma ve özellik kısıtlamaları gibi sınırlamalar, blogunuz büyüdükçe ve kendi topluluğunu kurdukça er ya da geç yetişmek zorundadır. Göçün kendi sorunları vardır, bu nedenle kaynaklarınızı akıllıca yatırım yaparak vakfı doğru kurmak daha iyidir.

Peki, neden kendi kendini barındırabilir, sorabilirsiniz? Yeni başlayanlar için bu sitenin sahibi sizsiniz, başkası değil. İstediğiniz gibi bir şeyleri değiştirebilme yeteneği ile birlikte site üzerinde tam kontrol sağlar. Site, daha iyi barındırma nedeniyle çok daha düşük bir yükleme süresine sahiptir. Kullanıcıların yaklaşık% 40’ı bir web sayfasının 2 saniye içinde yüklenmesini beklemektedir ve% 40’ı 3 saniyeden fazla sürerse terk edilecektir. Bu sadece yükleme süresinin trafiğinizi ne kadar etkileyebileceğini gösteriyor.

Siteyi kendi HTML kodunuz, eklentileriniz ve temalarınızla, olasılıkları sonsuz olacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Paket ve ayarlarla ve teknik konularla ilgilenecek bir destek ekibine çoğunlukla erişebilirsiniz. Üstüne üstlük, kullanıcı güvenini artıran özel bir alan adı alırsınız.

4. Diğer sitelerde blog yazma

Bağlantı suyu almak, SERP sıralamanızı yükseltmek için çok önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri konuk ilanına başlamaktır. Fikir oldukça basit – başka bir web sitesi için kaliteli içerik yazıyorsunuz. İşin püf noktası, pazarlama stratejilerine, topluluğuna ve bu gibi diğer faktörlere hitap ederek toplumları ile alakalı hale getirmektir. Bu, kabul edilme şansını önemli ölçüde artıracaktır..

Gönderi kabul edilirse, normal olarak sitenize giden bir bağlantıya izin verilir. Bu, geri bağlantı oluşturmanın uzun vadeli yollarının en etkili olanlarından biridir. Ve her iki taraf için de çalışır: bir backlink alırsınız ve konuk site bir blog gönderisi alır!

5. Düzenli olarak Infographics oluşturun

Tek bir resim bin kelimeyi konuşuyor ve Infographics blog yazılarınıza aynı gücü getiriyor. Beyin bir görüntüyü metne göre yaklaşık 60.000 daha hızlı işler. Bu, görüntüleyicinizi sıkmadan özlü ancak kesin bilgileri görüntülemenizi sağlar. Ayrıca trafiği% 12 oranında artırdığı kanıtlanmıştır..

Infographics içeren basit bir blog yazısı% 650 daha fazla ilgi görüyor! Görüntüleyenler ayrıca metin yerine görsel verileri hatırlamaya daha eğilimlidir, yani blog yayınınız üzerinde daha güçlü bir etkisi olacaktır.

İnfografik oluşturmayı ve ayda bir tane oluşturmayı öğrenmek için başarılar elde edin. Doğru bir şekilde yapıldığında, blogunuz için büyük bir varlık olabilir.

6. Sosyal medya hedefi belirleyin

Sosyal medya yeni bir şey değil. Ancak, onu maksimum potansiyeline kullanan birkaç blog var. Resimler ve infographics içeren bir yayın, sosyal medya uygulamalarında 3 kat daha fazla paylaşılabilir. Dahası, grafiksel içerik, basit bağlantılara kıyasla neredeyse% 105 daha fazla ilgi görüyor. Resimli bir yayın ayrıca Facebook’ta% 150 daha fazla retweet ve% 230 daha fazla katılım elde edecek.

Liste uzayıp gidebilir, ancak önemli olan nokta, sosyal medya etkileyicisi olmanın blogunuz hakkında söz sahibi olmanın harika bir yolu.

Yeni blog yazarları için hedef örnekleri

1. Taahhüt hedefleri

Hedeflerinize bağlı kalın. Tomurcuklanan blogunuzda verebileceğiniz tüm dikkatlere ihtiyaç var. Ancak, bazı yeni blogcuların yaptığı gibi aşırıya kaçmaya gerek yok.

Günlük olarak blog’a ayıracağınız belirli bir zamanı listeleyin. Bir görevi tamamlamamanız önemli değildir; önemli olan, biraz doğru yapmayı başarabilmenizdir. Uygun bir rutin oluşturduktan sonra oradan yolunuza devam edin.

2. Tema önemlidir

Görüntüleyenlerinizin gördüğü ilk şey sitenin genel görünümü olduğundan tema temanızı öne çıkarmak çok önemlidir. İnsanların yaklaşık% 65’i görsel öğrenenler, yani metinselden ziyade görsel uyaranlara güveniyorlar. Ve siteniz temasına göre değerlendirilecek.

3. Kitle hedefleri

Belirli bir niş ve hedef kitleye odaklanmak iyidir, çünkü muhteşem, objektif odaklı sonuçlar üretmenizi sağlar. Ancak, birden fazla niş üzerinde çalışmaya başlamak da iyidir. Daha fazla (ilgili) konuda blog yazarak veya niş içinde alt konular arayarak hedef kitlenizi çeşitlendirin.

Örneğin, bilgisayar donanımı hakkında yazıyorsanız, mobil donanıma da biraz bakın. Yalnızca alan adınızı genişletmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla trafik çekmenize de yardımcı olur.

4. SSS’lere cevap vermeye başlayın

Hedef niş hakkında hangi soruların sorulduğuna dikkat etmek, birçok yeni blogcunun yapamadığı bir şeydir. Bu SSS’leri yanıtlamak, toplulukla doğrudan bağlantı kurmanıza izin verdiği için en öncelikli konu olmalıdır. Kitleniz, blogunuzun sorgularını gerçekten yanıtladığını fark ettiğinde, bunu sık yapmaya başlayacaktır. Bu, topluluğunuzla bağlantı kurmanın ve istikrarlı trafik oluşturmanın gerçekten güzel bir yoludur.

5. Topluluğunuzu dahil edin

Hedef kitlenizin konuşmasını sağlayacak içerik oluşturmak için hırslarınızdan birini yapın. Onlara gerçekleri sunun ve görüşlerinizi bildirmekten çekinmeyin. Ancak, püf noktası onları konuşma biçiminde birleştirmektir. Bu konuda görüşlerini sorarak yanıtlarını çağırın. Görüşlerini tartmak için bir anket yapın. Onlara görüşlerini sunma fırsatı vererek, yalnızca topluluğunuzdan değil, aynı zamanda karşıt görüşlere sahip olanlardan da trafik çekeceksiniz..

6. Trend olan konuları hedefleyin

Beni duydun. Alakalı kalmak istiyorsanız, trend konuları ele almanız gerekir. Piyasadaki yeni akıllı telefon? Bir değerlendirme yazın. Siyasi senaryoda bir değişim mi? Düşünceni söyle. Tıp biliminde atılım? Yararlarını kapsayan derinlemesine bir rapor oluşturun. Nişinizde oluyorsa, onu örtmelisiniz. Kitleniz içeriğinizi çok sevecek ve okumak için sitenizin bağlantısını tıklayacak.

Sonuç: hedeflerinizden en iyi şekilde yararlanmak

Bir blog başlatmak ürkütücü görünebilir, ancak gerçekten işe yarayan istikrarlı çaba ve etkili planlamadır. Blogcular için SMART hedefleri, bunalımı azaltırken ve yön verirken işlerin etkili ve uygun bir şekilde uygulanmasını sağlar. Bunları uzun ve kısa vadeli çıktılara dayalı olarak mikro ve makrolara bölmek, bunları yönetmeyi ve başarmayı kolaylaştırır. Uygun bir bloglama stratejisi ile, belirlenen hedefleri karşıladığınızdan ve blogunuzun sürekli olarak trafik sağladığını ve hak ettiği saygınlığı gördüğünden emin olabilirsiniz..

Bu makaleye göz attıktan sonra blog hedefleri hakkında sorularınız mı var? Yorumlarda bize bildirin!

Greg Narayan, her sabah dünyaya WordPress tavsiyesi ve yaygın sorunlara hızlı çözümler paylaştığında DearBlogger’da bloglar. Son zamanlarda Hintli blogcuların Hindistan’daki en iyi araçları, hizmetleri, temaları ve web barındırmalarını bulmalarına yardımcı olmak için çabalarını değiştirdi.

Bu tür şeyler ilginizi çekiyorsa, kontrol edin!

 • Bloglama becerileri
 • Bir blog adı nasıl bulunur?
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map