WordPress Eklentilerini Manuel Olarak Yükleme (FTP veya Pano)

wordpress'e eklentiler yükleEklentiler, blog görevlerinizin çoğunu otomatik olarak gerçekleştirdikleri için bir blog sahibinin ömrünü daha kolay hale getirebilir. WordPress.org, blog yazmanıza yardımcı olmak için 47.000’den fazla ücretsiz eklenti sunar ve bu yeterli değilse, binlerce daha fazla premium eklenti vardır.


WordPress’te eklentileri nasıl yükleyeceğinizi öğrendikten sonra, hangilerinin WordPress blogunuzu yönetmenize yardımcı olacağını görmek için eklentileri araştırmaya ve incelemeye saatlerce zaman ayırmaya meyilli olabilirsiniz.

WordPress eklentileri, blogunuzu bilgisayar korsanlarından ve spam göndericilerinden korumak gibi bir sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Eklentiler, takvim, fotoğraf galerisi, video veya slayt gösterisi eklemek gibi sitenizi yönetmenize de yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli aralıklarla yedekleme yapabilirler. Blogunuza WP eklentilerini nasıl yükleyeceğinizi öğrendikten sonra, eklentilerin sonsuz olasılıkları olduğunu öğreneceksiniz.

WordPress eklentilerini kurmanız gerekiyor mu?

Blogunuza bir WordPress eklentisi yüklemeniz gerekmez, ancak bazılarına bakmalı ve bloglama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmayacaklarını görmelisiniz..

Eklenti, blogunuza eklenebilecek bir grup işlevi içeren bir yazılım mekanizmasıdır. Eklentiler PHP programlama dilinde yazılmıştır, bu da WordPress ile sorunsuz bir şekilde arayüz kuracakları anlamına gelir. Eklentiler, blogunuz için belirli işlevleri gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek araçlardır. İşte yapabilecekleri bazı şeyler:

 • Hızı artırın
 • Güvenliği artırın
 • Tam yedeklemeleri otomatikleştirin
 • Spam yorumlarını engelle
 • Blogunuzu sosyal paylaşım hesaplarına bağlayın
 • Arama motoru optimizasyonunu artırın
 • E-posta listeniz için aboneleri yakalayın
 • Fotoğraf galerisi veya slayt gösterisi ekle

Bazı eklentiler temanızın içine yerleştirilmiştir, bu nedenle zaten yerleşik olan eklentiler için ödeme yaparken dikkatli olun. Acele etmenize ve bulabildiğiniz kadar çok eklenti yüklemeye başlamanıza yardımcı olmaz. Bir sorunu çözmek veya temel bir işlev sağlamak için ihtiyacınız olduğu kadar az veya çok sayıda eklenti yüklemeniz gerekir.

ÜCRETSİZ Eğitime Katılın

6 Figür Otorite Sitesinin Nasıl İnşa Edileceğini Öğrenmek İstermisiniz??

Bu Ücretsiz Eğitime Katılın…

 • Sonunda karlı nişler bulmak için kanıtlanmış bir yöntem var
 • Kusursuz bir anahtar kelime araştırma yöntemine erişin
 • Kaliteli içeriği nasıl dışa aktaracağınızı öğrenin
 • Baş ağrısı olmadan sitenize beyaz şapka bağlantıları oluşturmayı öğrenin

WordPress.org Eklenti Dizini’nden ücretsiz olarak alabileceğiniz birçok eklenti var. Ücretli eklentiler genellikle ücretsiz eklentilerden daha güvenlidir, çünkü geliştiriciler sürekli olarak temalarla güvenlik ve uyumluluk sorunları üzerinde çalışmaktadır. Ücretli eklentiler genellikle sorunla karşılaşmanız durumunda tam zamanlı destek personeli ile birlikte gelir.

WordPress Eklentisi başarıyla nasıl kurulur

Başlangıçta, birçok blogcunun WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklar karıştı. Blogunuzu WordPress.com’da kurduysanız, WordPress blogunuzu barındırıyor ve blogunuzun tasarımı ve işlevselliği ile ilgili sınırlamalarınız olacak. Blogunuz WordPress.com’u kurduysa, eklentileri yükleyemezsiniz.

WordPress eklentilerini yüklemenin üç yolu vardır:

 1. Arama dizinini kullanma
 2. Yükleniyor veya…
 3. Bir FTP istemci hesabı kullanma

WP eklentilerinin nasıl kurulacağına ilişkin bir gösterim için bu videoyu izleyin:

WordPress eklentilerini dizin aramayı kullanarak manuel olarak yükleme

Bu gerçekten bir eklenti eklemenin en kolay yoludur. WordPress Dizini yalnızca ücretsiz eklentileri listeler. Arama kutusuna eklentinin adını veya eklentinin işlevselliğini yazın. Dizin, arama ölçütlerinize uyan eklentileri alır.

Hosting ile ücretsiz alan adı

Yönetici alanınıza gidin ve “Eklentiler” kelimesini tıklayın. Ardından “Yeni Ekle” ye tıklayın. Yüklemek istediğiniz eklentiyi tıklayın ve “Şimdi Yükle” yi tıklayın.

Yükleme işlemi sırasında, eklentinizin indirildiğini, paketi açtığını ve eklentiyi yüklediğini bildiren bir dizi mesaj göreceksiniz..

Eklentinin başarıyla yüklendiğini bildiren mesajı görene kadar bekleyin. “Eklentiyi etkinleştir” ve “Eklenti Yükleyicisine Dön” diyen iki bağlantı görmelisiniz. Eklentiyi etkinleştirmek için bağlantıyı tıklayın. Eklentiniz artık tamamen yüklendi ve etkinleştirildi.

WordPress yönetici kontrol panelinden eklentiler nasıl yüklenir

Gereksinim duyduğunuz veya istediğiniz bir işlevi gerçekleştiren ücretsiz bir WordPress eklentisi bulamazsanız, başka bir yöntem kullanarak ücretli bir eklenti yüklemeniz gerekir. Gösterge tablonuza WordPress eklentilerini yüklemek için yükleme seçeneğini arayın.

Blogunuza eklemek istediğiniz eklentiyi bulun. Biçim bir zip dosyası olacaktır. Bilgisayarınıza indirin. Gösterge tablonuzdaki yönetici alanına gidin ve “Eklentiler” i ve ardından “Yeni Ekle” yi tıklayın. Ardından sayfanın üst kısmındaki “Eklentiyi Yükle” yi tıklayın. İndirdiğiniz dosyalardan dosyayı seçin ve “Şimdi yükle” yi tıklayın.

WordPress arama dizininden kurulum gibi, süreçleri ekranınızda izlerken izleyebilirsiniz. Bilgisayarınız paketi açar, eklentiyi yükler ve başarıyla kurulduğunu söyler. Eklentiyi etkinleştirmek için bağlantıyı tıklayın ve kullanmaya başlayın..

Bir FTP istemcisi kullanarak WordPress’e eklentiler elle nasıl yüklenir

Web barındırma sağlayıcınızın kontrol panelinizden bir eklenti yüklemenizi engelleyen dosya kısıtlamaları varsa, bir FTP (dosya aktarım protokolü) istemcisi kullanarak eklentiyi manuel olarak yüklemeniz gerekebilir. Bu işlem yeni başlayanlar için biraz daha zordur, ancak bu talimatları izlerseniz bunu yapabilmeniz gerekir..

Eklentinin bir zip dosyası biçiminde olması gereken kaynak dosyasından indirmeyi bulun ve bilgisayarınızdaki zip dosyasını ayıklayın. Artık aynı ada sahip yeni bir klasörünüz olmalı.

Bu sonraki adım için, FTP yöneticiniz için kullanıcı adına ve şifreye ihtiyacınız olacaktır. Sahip değilseniz, web barındırma sağlayıcınızdan alabilmeniz gerekir. Bilgisayarınızdaki FTP istemcisini açın ve blogunuza bağlanın. “Wp-content / plugins /” yoluna erişin ve zip dosyasından çıkardığınız klasörü web sunucunuzdaki / wp-content / plugins / klasörüne yükleyin.

WordPress yönetici alanını ziyaret edip “Eklentiler” bağlantısını tıklayarak eklentinizin başarıyla yüklenip yüklenmediğini iki kez kontrol edebilirsiniz. Eklentinize tıklayın ve ardından eklentinin altındaki “Bağlantıyı etkinleştir” e tıklayın. Eklenti şimdi etkinleştirildi

Kurulumdan sonra WordPress eklentilerini yapılandırma

Yükleme tamamlanır tamamlanmaz bazı eklentiler kullanıma hazır olacaktır. Diğerleri bazı yapılandırmalar yapmanızı gerektirir. Yüklediğiniz eklentinin yapılandırılması gerekiyorsa, yönetici panelinizde, WordPress’in olmasını istediği yer olan Seçenekler altında bir eklenti sekmesi arayın.

Bazı eklentiler, kontrol panelinin başka bir yerinde bir yeri tercih eder, bu yüzden aramanız gerekebilir. Eklentinin resmi sayfası veya talimatlar seti, bunu kontrol panelinizde nerede bulacağınızı söylemelidir. Bu talimatları dikkatlice okuyun, böylece önemli hiçbir şeyi kaçırmayın.

Çoğu eklenti için yapılandırma seçenekleri oldukça sezgiseldir ve sizi arka arkaya bir adımdan diğerine götürür. Eklentinin yaptığı değişiklikleri görmek için tarayıcınızı yenilemeniz gerekir.

WordPress eklentisi kurulumlarıyla ilgili sorunları giderme

WordPress eklentilerini yüklemeWordPress eklentiniz olması gerektiği gibi çalışmazsa ne olur? Eklentiniz düzgün yüklenmemiş olabilir veya başka bir eklenti ile uyumlu olmayabilir. İşte çalışması için yapabileceğiniz bazı şeyler.

Bunları tam olarak izlediğinizden emin olmak için tüm talimatları inceleyin. Eklentinizi son adım olarak etkinleştirmeyi hatırladınız mı? Neyin işe yaradığını görmek için eklentiyi devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirmeyi deneyin.

En iyi bilgilerin bazıları, benzer sorunları olan ve hataları çözebilen diğer kullanıcılardan gelir. Diğer kullanıcıların aynı zorluklarla karşılaşıp karşılaşmadığını görmek için WordPress destek forumlarını kontrol edin. Karşılaştığınız sorun türü için eklentinin veya anahtar kelimelerin adını arayın.

WordPress Destek Forumu, bir eklenti ile ilgili bir sorun hakkında soru göndermek için de iyi bir yerdir. Başka bir kullanıcının aynı soruna sahip olması ve sorularınızı özel olarak yanıtlaması için iyi bir şans var.

WordPress Eklentileri Dizini’nde kaçırdığınız bazı notlar olabilir veya sorunlar forumlarda WordPress’in dikkatine getirildikten sonra yeni notlar gönderilmiş olabilir.

Sorunlu bir eklenti ile ilgili yardım bulmak için dönebilen iki yer daha var. Güncellemeler veya bilinen sorunlar için eklentinin yazarının web sitesine bakın. Sorun yakın zamanda yazarın dikkatine çağrıldıysa, sorunun aktif olarak üzerinde çalışıldığını öğrenebilirsiniz..

Hala kurumaya devam ederseniz, eklentinin adını ve hata mesajının açıklamasını kullanarak Google’da bir arama yapmayı deneyin. Sizi başka hiçbir yerde bulamadığınız bir çözüme götürecek çeşitli bağlantıların ortaya çıkma şansı yüksek.

Yukarıdaki tüm çözümleri denediyseniz ve yine de sorunu çözemiyorsanız, muhtemelen size daha az sorun verecek benzer bir amaca hizmet eden bir eklenti bulabilirsiniz..

WordPress eklentilerini güncelleme ipuçları

Teknoloji ilerledikçe, tema ve WordPress sürümlerindeki teknolojik değişikliklere ayak uydurmak için eklentilerinizi güncellemeniz gerekecektir. Eklentilerinizi düzenli olarak güncellemezseniz uyumluluk veya güvenlik sorunlarınız olabilir.

Eklentilerinizden herhangi birini güncellemeden önce, blogunuzu yedeklemek akıllıca olur, böylece bir şey haywire giderse eski haline geri yükleyebilirsiniz. Blogunuzu yedeklemezseniz ve eklentilerle ilgili sorunlar varsa blogunuzdaki içeriğe erişemeyebilirsiniz.

Blogunuzu otomatik olarak yedekleyecek eklentiler alabilirsiniz. UpdraftPlus ücretsiz bir eklentidir ve BackupBuddy premium bir eklentidir. VaultPress eklentisi, blogunuzu güvende tutan ve uyumluluk sorunlarını önlemek için temalarınızı güncel tutan premium bir eklentidir.

Tüm eklentilerinizi bir kerede güncelleyebilirsiniz, ancak bir kerede bir eklenti güncellemesi yapmak en iyisidir. Bu şekilde, eklentinizi güncelledikten sonra blogunuzda bir sorun olursa, hangi eklentinin derhal sorunlara neden olduğunu bilirsiniz.

Eklentiyi güncelledikten sonra blogunuzla ilgili bir sorununuz varsa, yedekten geri yükleyin ve yukarıda belirtildiği gibi eklenti güncellemesiyle ilgili bazı sorun giderme işlemleri yapın.

Başka bir harika ipucu, acil bir güvenlik güncellemesi olmadıkça eklentilerinizi daha yavaş trafik sırasında güncellemektir. Analitikleriniz bu şekilde size yardımcı olacaktır. Güncelleme bir güvenlik sorunu değilse, eklentilerinizi güncellemeden önce biraz beklemek isteyebilirsiniz.

Eklenti yayınlandıktan kısa bir süre sonra destek forumuna bakın ve başkalarının eklenti güncellemesinde herhangi bir sorun olup olmadığını görün. Diğerleri, eklenti geliştiricisinin onlarla uğraşmadan önce herhangi bir sorundan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Birkaç ayda bir, WordPress çekirdeği güncellenir ve bu olduğunda, WordPress bazı popüler eklentilerin özelliklerini içerebilir. Bu, tüm eklentilerinizi gözden geçirmek için iyi bir zamandır. İhtiyacınız olmayan eklentileri silmeyi ve yeni WordPress eklentilerini yüklemeyi düşünün.

Bakım görevleri yaparken blogunuzu korumanın daha iyi bir yolu sitenizi klonlamaktır. Eklentileri yinelenen sitede test edebilir ve blogunuza eklentileri yüklemeden veya güncellemeden önce herhangi bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz. Bu, blogunuzda sorun yaşamadan önce her şeyi test etme fırsatı verir.

WordPress Eklentisi Kurulumu: Sonuç

Artık WordPress eklentilerini nasıl yükleyeceğinizi öğrendiğinize göre, blogunuzun her zaman harika görünmesi ve çalışması için eklentilerinizi korumanın önemini unutmayın. Bazı eklentilerin yapılandırılması gerektiğini unutmayın. Bu adımı unutursanız, beklediğiniz gibi çalışmazlar ya da blogunuzda olmasını istemediğiniz bir yerde bir düğmeyle sonuçlanabilirler..

Blog’unuz yeterince açık ve çalışır durumda ise, eklentilerinizi güncelleme konusunda bazı sorunlarınız olduğundan emin olabilirsiniz. Klonlanmış bir site oluşturmak ve orada eklentileri güncellemek için biraz pratik yapmak biraz zaman alır, ancak eklentilerinizi dikkatli bir şekilde güncellemediğiniz için siteniz çökerse çok daha fazla zaman kaybedersiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map