Si të filloni një blog mami dhe të fitoni para: Udhëzues i ri i Bloggerit 2020

Nëse po e lexoni këtë postim, shanset janë të doni të mësoni se si të filloni një blog nënë, në mënyrë që të filloni të fitoni para shtesë nga komoditeti i shtëpisë tuaj?


Fillimi i një blogu nëna është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta bërë këtë për shumë arsye, këtu janë disa.

 • Të jesh nënë nuk të jep shumë gjerësi bande për të dalë dhe punuar. Një blog ju lejon të punoni sa herë që ju pëlqen, aq shpesh sa ju pëlqen
 • Ju në të vërtetë mund t’i ndihmoni njerëzit duke ndarë përvojën tuaj me ata që nuk kanë kaluar ende të njëjtën gjë
 • Ju mund të rishikoni dhe rekomandoni produktet që tashmë përdorni çdo ditë dhe të fitoni nga kjo!

Ato janë vetëm disa nga arsyet pse bloget nëna po bëhen gjithnjë e më popullore sot.

A mund të fitoni para me blogjet e mamasë?

Duke qenë një kamare relativisht e fundit, ka ende shumë mundësi të pashfrytëzuara për cilindo që merret me këtë lloj bloge..

Blog-et e mamasë flasin për një sërë çështjesh, nga këshilla themelore për prindërit, për gjëra më themelore, siç janë çështjet e shtatzënisë. Gjëja më e mirë është, ju mund të fitoni përvojën dhe këshillat tuaja në këto fusha duke bërë rekomandime për produkte në blogun tuaj.

Kur përpjekjet tuaja për Blogging fillojnë të sjellin trafik, madje mund të mendoni për krijimin e produktit tuaj informativ për të shitur në blogun tuaj nënë nëse dëshironi të!

Cilado qoftë arsyeja juaj për të ardhur këtu, ne jemi të lumtur të ndajmë me ju se si ta arrini atë, plus këshilla shtesë për mënyrën e funksionimit të faqes tuaj në mënyrë konkurruese.

Pasi të keni krijuar blogun tuaj të gjithë, gjithashtu ka një lidhje në fund të postimit për t’ju ndihmuar të krijoni blogun tuaj në një mënyrë që motorët e kërkimit dhe vizitorët e duan, kështu që ju mund të filloni të fitoni para shumë më shpejt.

Gati për të krijuar blogun tuaj?

Le të mos ju mbajmë blogerët e rinj nënë duke pritur …

Ja se si të filloni një blog nënë

Si të filloni një blog nënë dhe të fitoni para

Gjëja e parë për të menduar kur filloni një blog është emri, i njohur ndryshe si emri i domain.

Do të shkojmë drejt kësaj faqe pak më vonë për të marrë falas tonën: Klikoni këtu për të hapur një skedë të re. Por mos u shqetësoni për atë vetëm shumë, unë do t’ju përshkoj gjithë procesin brenda një minutë.

Ashtu si emërtimi i një fëmije, gjetja e emrit të duhur për blogun tuaj mund të marrë një tarifë për ju. Dhe është mirë për ju që të bëni orë të tëra ose ditë me radhë përmes ideve; kjo do të thotë vetëm se blog-u është personal për ju dhe lexuesit tuaj, ashtu siç duhet të jetë.

Ju mund të dëshironi të paraqisni disa ide emrash vetëm për të qenë të sigurt se, në rast se një prej tyre është marrë tashmë, ju mund të përdorni ende ndonjë tjetër në listën tuaj. Nëse jeni të veçantë për një emër të caktuar dhe është marrë tashmë, konsideroni t’i shtoni një ndryshim të vogël, thjesht ta dalloni atë nga ai ekzistues.

Nëse, për shembull, dëshironi të regjistroni blogun tuaj si freelancemoms.com, dhe domeni është regjistruar tashmë, atëherë mund ta ndryshoni ose ta bëni diçka të tillë si freelancemommys.com ose freelancemoms.net. Në kohën e shkrimit të këtij postimi, të dy janë ende në dispozicion.

Vini re se një emër domain ka ndryshuar ndërsa në anën tjetër, vetëm prapashtesa, .com, ka ndryshuar në .net.

Mos u mashtroni me atë emër të sofistikuar, ai përshkruan vetëm një platformë që ju lejon të krijoni dhe menaxhoni përmbajtjen tuaj të internetit duke përfshirë postime, imazhe dhe më shumë.

Facebook, Twitter, LinkedIn dhe WordPress janë shembuj të shkëlqyera të sistemeve të menaxhimit të përmbajtjes (CMS).

Sa e lehtë është të fillosh të shkruash për gjëra në Facebook? E drejtë e lehtë, edhe ne thjesht do të përdorim diçka të ngjashme që na lejon ta bëjmë lehtësisht këtë në një faqe në internet.

Tani, nëse do të krijoni një blog, do të duhet të përqendroheni në një CMS që specializohet në këtë. Fatkeqësisht, Facebook, Twitter dhe LinkedIn nuk ju lejojnë të krijoni faqe interneti në platformat e tyre.

Pra, nga shembujt e mësipërm, ne kemi mbetur me WordPress. Sigurisht, ka shumë të tjera për të zgjedhur CMS, përfshirë Wix, Squarespace dhe shumë më tepër, por WordPress është alternativa më e mirë, kështu që për qëllime ilustruese në këtë udhëzues, ne do të përdorim WordPress.

WordPress është me të vërtetë e lehtë për t’u përdorur, mendojeni për atë si diçka të ngjashme me përdorimin e Microsoft Word, Google Docs ose Pages në Mac. Sapo të keni bërë shkrimet tuaja, megjithatë thjesht shtypni “botoni” dhe artikulli shfaqet në blogun tuaj. Shembuj apo jo? ��

cms wordpress

WordPress fuqizon shumicën (33%) të faqeve të internetit sot në mbarë botën, dhe në krye të të qenit një mjet falas, WordPress gjithashtu ju lejon të keni qasje në qindra aplikacione falas, përfshirë plugins dhe disa tema të mahnitshme, pasi të jeni vendosur.

Ndoshta më thelbësisht, WordPress është jashtëzakonisht i gjithanshëm dhe miqësor për përdoruesit. Cilindo platformë pritëse që mund të përdorni për të regjistruar domenin tuaj, ju do të gjeni WordPress si një nga CMS të rekomanduar, apo edhe të rekomanduarin..

Tjetra, do të duhet të regjistroni emrin e domain.

Duke përdorur këshillat tona kryesore, shpresojmë se keni disa zgjedhje për emrin tuaj të preferuar. Nëse e bëni këtë, është koha ta regjistroni.

Kjo do t’ju kërkojë të gjeni një platformë të mirë pritëse që ju ofron saktësisht atë që ju nevojitet për sa i përket përballueshmërisë, lehtësisë së përdorimit, lehtësisë së pagesave, shpejtësive të larta të faqeve, etj..

Nga përvoja jonë, ne mund të kufizojmë kërkimin tonë në disa platforma pritëse; këto përfshijnë GreenGeeks, HostGator dhe HostPapa, të cilat sigurisht kushtojnë pak para (shumë më pak nga sa mendoni ndoshta), por ia vlen të merrni shtëpinë tuaj të vogël në ndërthurjet e vendosura!

Një numër i mirë i platformave të pritjes ofrojnë stimuj të shkëlqyeshëm për regjistrime për herë të parë; dhe një pjesë e vogël mbetet e përballueshme edhe pas periudhës fillestare promovuese të regjistrimit të domain.

Ju mund të kuptoni se shumë do të dyfishojnë ose trefishojnë shpenzimet e tyre pasi të përfundojë pagesa fillestare, por ne kemi gjetur një platformë pritëse që është ndoshta një nga më të mirat që mund të merrni duart tuaja sot.

Dhe ne nuk jemi vetëm duke rekomanduar ato që lexojmë rreth diku në internet ose thjesht dëgjimit; ne e kemi provuar dhe testuar në të vërtetë këtë platformë dhe vendosëm ta përdorim atë në këtë përmbledhje për t’ju ndihmuar të përfitoni gjithashtu.

Platforma quhet HostPapa – në të vërtetë është përshkruar nga shumë si një nga kompanitë pritëse me rritje më të shpejtë në SHBA dhe Evropë sot.

Por pse të gjitha lëvizjet rreth HostPapa?

Ja çfarë mund të themi me lehtësi për këtë platformë…

 • Në krahasim me bashkëmoshatarët e saj, HostPapa është shumë e përballueshme për ata të rinj që të fillojnë një blog.
 • Platforma vjen me shumë ngarkesa duke përfshirë një emër domain falas.
 • Platforma renditet rregullisht në mesin e 10 kompanive të mira pritëse në të gjithë botën.
 • Ajo ofron softuer të përparuar për t’u siguruar që blogu juaj WordPress është rrufe shpejt.
 • Ata kanë një mbështetje të shkëlqyer të klientit që punojnë me kohë të plotë për të zgjidhur pyetjet e përdoruesve.

Logoja e hostPapaKëto janë vetëm disa arsye pse ne kemi ndjerë se kjo është platforma për të përdorur në këtë udhëzues se si të jesh një bloger nënë.

Pra, si mund të shkoni për regjistrimin e emrit tuaj të domain në HostPapa?

Së pari, drejtohuni në faqen e tyre të internetit (hapet në një skedë të re).

Nga imazhi më poshtë, tashmë mund të shihni se sa e ulët është tarifa e tyre e pritjes kur përdorni lidhjen tonë. Me 2,95 dollarë në muaj, mund të jeni i sigurt se dikush do ta ketë një kohë të vështirë të konkurrojë.

Duke lëvizur, klikoni në butonin Get Started për të vazhduar më tej.

Do t’ju kërkohet të zgjidhni planin tuaj të preferuar.

Pritja e blogut tuaj nënë me HostPapa

Planet janë rregulluar në atë mënyrë që sa më lartë të shkoni, aq më shumë karakteristika të merrni. Duke parë që jeni një bloger i ri nënë sapo filloi, megjithatë, unë sugjeroj të shkoni në paketën më të lirë (WP Starter) deri sa të keni filluar të bëni para për të bërë para dhe të keni nevojë për veçori shtesë.

Nëse jeni të njohur me blog-un dhe vërtet keni nevojë për veçori shtesë, atëherë sigurisht që mund të shkoni në plane më të përparuara.

Pasi të keni vendosur në planin e zgjedhjes suaj, klikoni mbi të për të kaluar në hapin tjetër, ku do t’ju kërkohet të shkruani gjatësinë e afatit:

Termi i ri i faturimit në blog

Këtu, ju do të keni mundësinë që të kyçeni në domenin tuaj të ri dhe ta regjistroni atë falas ose të futni domenin tuaj tashmë të regjistruar.

Kur regjistroni emrin e domain, nuk ju kërkohet të përfshini prapashtesën (.com ose .uk); ju duhet vetëm të shkruani emrin specifik që dëshironi të telefononi blogun tuaj nënë, dhe sistemi do të kontrollojë disponueshmërinë e tij.

Përzgjedhja e domenit hostpapa

Tani, në varësi të disponueshmërisë së zgjedhjes suaj për emrin e domain, ju ose do t’ju jepet e drejta ta regjistroni atë, ose do t’ju ofrohen alternativa. Ju mund të zgjidhni një nga alternativat ose të përpiqeni të ndryshoni emrin origjinal për ta bërë atë unike.

Më poshtë, mund të shihni se fusha www.mommylove.com është marrë, por ju do t’ju jepen disa alternativa për të.

Domain hostpapa i marrë tashmë

Si një bloger, ju doni të përpiqeni sa më shumë që të jetë e mundur të shkoni në një sit .com, thjesht sepse ato janë më të njohurit dhe mjaft të lehtë për shumicën e njerëzve për t’i kujtuar.

Dhe siç e përmenda më parë, është gjithmonë e sigurt të kesh disa ide shtesë për emrin e domain, vetëm në rast se zgjedhjet e tua të para ose të dyta janë marrë tashmë.

Pas disa provave, zbuluam se emri i domain-eve që nuk merret me blog. Merrni parasysh faktin që ne nuk po e bëjmë ndarjen e emrit të domain.

domeni hostpapa është ende i disponueshëm

Kjo do të thotë që ju lejohet të emëroni blogun tuaj www.mothersblogging.com.

Pasja e ideve të shumëfishta të emrave jo vetëm që ju kursen kohë, por gjithashtu hap mendjen tuaj në opsione të tjera, në vend që të rregulloni mendjen tuaj në një emër të vetëm dhe të stresoheni nëse nuk është në dispozicion.

Pasi të keni vendosur emrin e domain-it sipas zgjedhjes suaj, është koha të godisni butonin Merr Domain në të djathtë për të vazhduar procesin e regjistrimit.

Do t’ju kërkohet të plotësoni të dhënat tuaja personale duke përfshirë emrin, adresën e postës elektronike, numrin e telefonit, vendin e vendbanimit dhe disa detaje shtesë siç tregohet më poshtë:

detajet e llogarisë hostpapa

Pasi të keni përfunduar, goditni ikonën Hapi Tjetër për të vazhduar.

HostPapa ka metoda të ndryshme pagese përfshirë Visa, MasterCard dhe American Express, si dhe PayPal.

Ndërsa unë do të doja t’ju këshilloja për metodën më të mirë të pagesës për t’u përdorur, gjithçka do të varet nga ajo që është e përshtatshme, e përballueshme dhe e arritshme për ju.

Nëse jeni në gjendje ta merrni parasysh një periudhë pagese prej 36 muajsh për të marrë vlerën më të mirë; sa më i ulët periudha e pajtimit, aq më i ulët është niveli i zbritjes dhe anasjelltas.

Vini re se periudha minimale për të cilën mund të paguani është 12 muaj, e cila tërheq primet më të larta mujore.

Tjetra, lexoni kushtet dhe kushtet e platformës para se të paraqisni pagesën tuaj. Pasi të keni përfunduar dhe të jeni të kënaqur me atë për të cilën jeni duke paguar, vazhdoni të kryeni transaksionin.

Ju duhet të shihni një faturë në ekranin tuaj që përmban detajet e pagesës. Shtypni ose ruajeni këtë faturë për regjistrimet tuaja.

Mos u frikësoni nëse nuk merrni një mesazh nga ekipi i HostPapa menjëherë pas regjistrimit; menjëherë pas kësaj, ju duhet të merrni disa email që detajojnë gjithçka që ju nevojitet për të filluar.

Emailet në thelb do të përmbajnë detajet tuaja cPanel (cPanel tingëllojnë frikësuese, por kjo është vetëm pika qendrore e hyrjes për informacionin tuaj në web hosting), materiale orientuese dhe disa gjëra të tjera thelbësore.

Me postat elektronike në kutinë tuaj elektronike, ju jeni gati të filloni ndërtimin e faqes tuaj të internetit.

Pavarësisht nëse po kërkoni të mësoni se si të bëheni një nga shumë blogerët që fiton para nga bloget, ose thjesht dëshironi blogun për arsye personale, do t’ju duhet ta lexoni me kujdes, pasi është një nga pjesët më të rëndësishme të kësaj udhëzues.

Meqenëse ne jemi duke përdorur WordPress në këtë udhëzues, futuni në cPanel tuaj duke përdorur detajet e dhëna nga HostPapa dhe instaloni WordPress si kjo:

detaje të instalimit të fjalës

Pasi të keni mbaruar, do të çoheni në një dritare ku do të keni akses në të gjithë faqen tuaj të re me shkëlqim të WordPress.

Gjëja më e mirë në lidhje me WordPress është që sapo të regjistroheni në HostPapa dhe ta instaloni atë, do të gjenerohet një sit skeleti për ju. Ju mund ta rregulloni pasi e shihni të arsyeshme me kalimin e kohës nëse ju pëlqen, por menjëherë mund të filloni të bëni Blogging!

Do të jeni gjithashtu të lumtur të dini se WordPress është një nga platformat më miqësore për ndërtimin e faqes tuaj të internetit, shkrim dhe menaxhim të përmbajtjes.

Për më tepër, gjeta disa video të dobishme për vendosjen e faqes suaj të WordPress brenda disa minutash. Ju mund t’i kontrolloni ato në faqen zyrtare të WordPress.

Keni nevojë për më shumë ndihmë për të filluar një blog nënë?

Ndërsa shtoni përmbajtje, sigurohuni që të qëndroni të qëndrueshëm në punën tuaj; mundohuni të qëndroni produktiv dhe të shtoni disa postime në blog në javë dhe ndiqni këtë udhëzues të vogël për punë nga blogerët në shtëpi për ta bërë atë të funksionojë mirë dhe të sjellë në trafik!

Ne të gjithë e dimë shpërblimin për një blog me trafik të lartë – shumë fitime, apo jo?

Por ki kujdes që të mos jesh shumë i drejtuar nga paratë; fillimi i një blogu nënë nuk ka të bëjë vetëm me fitimin e ditarit tuaj. Përkundrazi, përqendrohuni që në të vërtetë të ndihmoni njerëzit me problemet që kanë. Blogimi në këtë mënyrë do t’ju ndihmojë të filloni të ndërtoni një vijim besnik, dhe ju mund të fitoni para duke rekomanduar produkte që njerëzit janë në kërkim të.

Urime për fillimin e një blog nënë!

Udhëzuesi ynë se si të filloni një blog nënë nënvizoi gjithçka që shpresonit të mësoni? Na tregoni në pjesën e komenteve më poshtë se çfarë tjetër mund të bëjmë për t’ju ndihmuar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map