Si të instaloni WordPress: Udhëzues për instalimin dhe konfigurimin WP

Si të instaloni WordPress?

Klikoni për të instaluar WordPress ose Bëni një instalim manual WP

WordPress është rritur nga një pjesë e vogël e përdoruesve në 2003 për tu bërë një fjalë shtëpiake. Tani është platforma më e madhe e vetë-organizuar e blogeve në botë me shumicën e blogerëve që instalojnë WordPress. Zhvillimi i platformës WordPress u motivua nga dëshira e publikut për një platformë botuese që do të ishte elegante dhe miqësore për përdoruesit.


Ju mund të mos jeni të vetëdijshëm se WordPress është një projekt me burim të hapur me qindra njerëz që punojnë mbi të në të gjithë globin. Kjo do të thotë që faqet e WordPress janë lirisht dhe në mënyrë të barabartë të arritshme për të gjithë përdoruesit, nga korporatat kryesore deri tek blogeri i përditshëm.

Nëse po filloni një blog, instalimi i WordPress është jashtëzakonisht i lehtë, gjë që e bën atë platformën më të njohur të faqes në internet. Mund të instalohet në më pak se pesë minuta (instaloni shpejt WordPress) kur përdorni një server të palës së tretë dhe vetëm pak më gjatë kur e instaloni me dorë.

Si të instaloni WordPress

Si të instaloni WordPress duke përdorur një host të Palës së Tretë

Edhe nëse keni shumë pak njohuri teknike, prapëseprapë mund të instaloni uebfaqen e WordPress pa asnjë kosto. Ju do të duhet të merrni një emër domain dhe një host të palës së tretë, dhe kjo do t’ju kushtojë një sasi të vogël parash.

Pritësit e uebit vendosin diku nga disa faqe në shumë faqe në serverat e tyre, në varësi të përdorimit. Ndarja e një serveri me pronarë të tjerë të faqes së internetit ju lejon të keni hapësirën tuaj për një kosto të arsyeshme. Shumica e hostëve në internet ofrojnë hapësirë ​​pritëse për rreth 20 dollarë në muaj.

Bashkohuni me Trajnimin FALAS

A doni të mësoni se si të ndërtoni 6 figura faqet e autoriteteve?

Bashkohuni me këtë trajnim falas për…

 • Më në fund keni një metodë të provuar për të gjetur niches fitimprurëse
 • Merrni hyrje në një metodë të hulumtimit të fjalëve pa mend
 • Mësoni si të transferoni burime nga përmbajtja cilësore
 • Mësoni si të krijoni lidhje të kapelave të bardha në faqen tuaj pa dhimbje koke

Ajo paguan për të blerë rreth për ofruesit e web hosting. Disa hostë të uebit përfshijnë një emër domain falas me tarifën tuaj të mbajtjes në internet. Të tjerët ngarkojnë vetëm një sasi të vogël për të marrë një emër domaini prej tyre. Ju gjithashtu mund të blini dyqan tek shitësit e tjerë të emrave të domain për të gjetur vetëm atë të duhurin. GoDaddy pretendon të jetë listuesi më i madh i emrave të domain me mbi 63 milion emra domenesh për kredinë e tij.

BlueHost është Ofruesi Zyrtar i Pritësve të WordPress

WordPress zgjodhi BlueHost si ofruesin e tyre të rekomanduar zyrtarisht të hosteve. Përdoruesit e WordPress që regjistrohen në BlueHost marrin një emër domain falas dhe 50% zbritje nga kostoja e planit të pritjes. Në të vërtetë mund të merrni një plan BlueHost për sa më pak 3,95 dollarë në muaj.

Përdoruesit e WordPress pëlqejnë BlueHost për arsye të tjera përveç çmimit tërheqës. Ju merrni hostimin e pakufizuar të domain, hapësirën e pritjes, transferimin e skedarëve dhe llogaritë e postës elektronike. Në varësi të nevojave tuaja, ju mund të zgjidhni nga katër llojet e planeve të pritjes, duke përfshirë hosting të përbashkët, mbajtjen e VPS-së, mbajtjen e dedikuar dhe shitësin e shitësit. Mbështetja është në dispozicion rreth orës, por disa përdorues thonë se janë të ngadaltë për t’u përgjigjur.

Shumica e ofruesve të pritësve të uebit kanë bërë shumë nga puna prapa-fund për fillimin e instaluesve të WordPress. Sapo të keni emrin e domain, host-i i web-it përdor një shtojcë instalimi WordPress që automatizon procesin e instalimit. Do të përfundojë me një ose dy klikime brenda disa minutave.

Instalimi i WordPress me BlueHost si host-in e uebit

Logo BlueHost

Domain falas me pritjen

Meqenëse BlueHost është nikoqiri zyrtar në internet për WordPress dhe rekomandohet shumë, le të hedhim një vështrim se si të instalojmë Word Press, duke përdorur BlueHost si host të uebit, dhe MOJO Marketplace si instalues ​​automatik. Vetëm ndiqni këto hapa:

 1. Vendosni një llogari me BlueHost.
 1. Hyni në llogarinë tuaj BlueHost dhe shkoni në panelin e kontrollit.
 1. Gjeni seksionin e uebfaqes dhe zgjidhni “instaloni WordPress”.
 1. Klikoni në butonin e instalimit.
 1. Zgjidhni një emër domain për t’u lidhur me instalimin. Do të keni mundësinë të futni një nën-dosje nëse dëshironi. Ju mund ta emëroni atë “blog”, ose mund ta lini atë bosh dhe ai do të lidhet me faqen kryesore të faqes tuaj.
 1. Ju gjithashtu keni mundësinë për të modifikuar adresën e postës elektronike, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për instalimin e ri të WordPress. Gjeni këtë pjesë nën titullin, “opsione të përparuara”.
 1. Do të duhet të lexoni përmes marrëveshjeve të licencës dhe shërbimeve dhe t’i kontrolloni kutitë përpara se të vazhdoni më tej.
 1. Instaloni WordPress duke zgjedhur butonin “instaloni tani” dhe instalimi juaj në WordPress do të përfundojë brenda disa minutave.

Instalimi i WordPress me SiteGround ose InMotion si mbajtësin tuaj në internet

Logoja e Hosting InMotionNdërsa BlueHost është hosti në internet që WordPress rekomandon, ka qindra ofrues të tjerë të mbajtjes së faqeve në internet që mund t’i përdorni në vend. SiteGround dhe InMotion janë ofruesit e pritësve të uebit me reputacion të shkëlqyeshëm. Të dy ata përdorin Softaculous për instalimin e tyre me një klikim të WordPress. Këtu keni një udhëzues hap pas hapi se si të instaloni WordPress duke përdorur hostet e faqes së faqes në sit dhe InMotion:

 1. Hyni në faqen e hostit tuaj të internetit dhe futni zonën e panelit të kontrollit.
 2. Shikoni për ikonën e instaluesit Softaculous ose WordPress nën seksionin Auto Installers.
 3. Klikoni në njërën prej ikonave për të nisur instaluesin automatik Softaculous.
 4. Do të udhëzoheni të lexoni një përmbledhje të WordPress.
 5. Klikoni në skedën e shënuar “instaloni” për të vazhduar.
 6. Pastaj do të merrni një pyetje që ju pyet se ku dëshironi të instaloni WordPress. Ju do të duhet të zgjidhni http: // ose http: // www. si protokolli juaj. Nëse faqja juaj ka SSL dhe HTTPS (shtresa e sigurt e bazave, e cila është një masë sigurie), zgjidhni https: // ose https: // www. si protokolli juaj.
 7. Tani, zgjidhni emrin e domain ku dëshironi të instaloni WordPress. Shumica e ndërtuesve të faqeve zgjedhin direktoriumin rrënjë (si .com). Nëse zgjidhni drejtorinë rrënjësore, atëherë lini bosh fushën e shënuar “In Directory”.
 8. Kaloni te pjesa e cilësimeve dhe plotësoni emrin dhe faqen tuaj të përshkrimit të faqes. Mos u shqetësoni nëse nuk e keni menduar këtë gjë. Gjithmonë mund ta ndryshoni më vonë. Në këtë pjesë, do t’ju duhet të zgjidhni një emër përdoruesi, fjalëkalim dhe adresë emaili.

mister

Softaculous do të plotësojë automatikisht emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për ju, por mund t’i ndryshoni nëse dëshironi. Vetëm ki kujdes që të zgjedhësh një fjalëkalim të fortë me shkronja të mëdha dhe të vogla dhe disa numra. Ky është gjithashtu një kohë e mirë për të kontrolluar dyfish adresën tuaj të emailit. Adresa e postës elektronike në këtë kuti është ajo që WordPress do të përdorë për t’ju kontaktuar për njoftime dhe lidhje për rivendosjen e fjalëkalimit nëse harroni ndonjëherë fjalëkalimin tuaj.

9. Pjesa tjetër e fushave është opsionale. Ju mund të zgjidhni gjuhën, zgjidhni shtojcat dhe zgjidhni një temë.

10. Hapi i fundit është të klikoni në butonin “install” për të filluar instalimin.

Do të shihni një shirit përparimi në ekranin tuaj. Mos e mbyll dritaren derisa shiriti të arrijë 100% dhe të shihni një mesazh që thotë se instalimi ishte i suksesshëm, ose programi mund të mos instalojë si duhet WordPress. Jini të durueshëm, mund të zgjasë rreth tre ose katër minuta.

Si të instaloni WordPress me dorë

Instalimi manual i WordPress

Logoja e WordPressNëse po pyesni nëse duhet të përdorni serverin tuaj ose të merrni me qira hapësirë ​​nga një kompani pritëse, është ide e mirë të faktorizoni nivelin tuaj të aftësive teknike. Pozitivi më i madh për të përdorur serverin tuaj është që ju keni kontroll të plotë mbi serverin tuaj.

Pozitivi bëhet shpejt negativ kur diçka nuk shkon mirë me serverin tuaj dhe personi i vetëm që mund ta rregullojë atë ju. Nëse doni të përdorni serverin tuaj, do t’ju duhet të paktën të keni njohuri të ndërmjetme për serverët dhe softverin e serverit. Për performancën më të mirë dhe kohën më të vogël të jetesës, do të duhet ta mbani në mënyrë aktive serverin tuaj të mirëmbajtur dhe azhurnuar.

Për pronarët dhe ndërtuesit e faqeve fillestare, kostoja nominale për mbajtjen në internet ia vlen të lini çështjet e mirëmbajtjes së serverit tek ekspertët e pritës të uebit, në mënyrë që të përqendroheni në menaxhimin dhe azhurnimin e faqes suaj të internetit.

Kur zgjidhni të kryeni dhe instaloni WordPress me dorë, së pari do të duhet të merrni një emër domain, një pritës dhe një llogari të klientit FTP. Shikoni këtë video për të parë procesin:

Pastaj mund të ndiqni këtë sekuencë instalimi në pesë hapa të thjeshtë:

1. Shkarkoni shtojcën e WordPress nga WordPress.org

Shkarkoni WordPressGjëja e parë që duhet të bëni është të krijoni një llogari të klientit FTP. FTP qëndron për protokollin e transferimit të skedarëve. Klienti FTP është ndërfaqja që ju lejon të ngarkoni dhe shkarkoni skedarët tuaj në server. Këtu është një listë e disa ofruesve të klientëve FTP:

 • Cyberduck
 • FileZilla
 • FTP Voyager
 • Zjarri FTP
 • FTP klasike

Adresa juaj e ftp do të duket paksa si adresa juaj e internetit, por parashtesa do të jetë FTP. Për shembull, do të jetë ftp://domain.com. Vendosni një emër përdoruesi dhe fjalëkalim FTP me klientin tuaj FTP. Ju gjithashtu do të duhet të merrni një redaktues teksti si Notepad ose Textedit. Mos u përpiq të përdorësh Microsoft Word sepse nuk është një redaktues teksti.

Disa shfletues të uebit gjithashtu funksionojnë më mirë kur përdorni serverin tuaj. Chrome, Safari dhe Firefox mbështesin të gjithë HTML 5 dhe CSS 3, por Internet Explorer jo.

Pasi të keni vendosur klientin tuaj FTP, ja si ta instaloni WordPress në serverin tuaj. Shkoni në faqen e internetit të WordPress.org dhe klikoni në butonin blu që thotë, “Shkarkoni WordPress”. Pasi të keni përfunduar shkarkimi, ju jeni gati për hapin e dytë.

2.Venditni skedarët e WordPress në serverin tuaj të internetit

Instalimi i WordPressHapni dosjen e shkarkimit në kompjuterin tuaj dhe gjeni skedarin e arkivit zip të sapo shkarkuar. Shikoni përmbajtjen e skedarit duke klikuar dy herë mbi të për ta zgjeruar. Tani do të përdorni llogarinë tuaj të klientit FTP për të ngarkuar skedarët e shkarkuar rishtazi në serverin në internet.

Kaloni në skedarin tuaj të klientit FTP dhe regjistrohuni duke përdorur emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për llogarinë tuaj për t’u lidhur me serverin tuaj të internetit. Clientdo klient FTP ka një përbërje pak më të ndryshme, por të gjithë ata punojnë në një mënyrë të ngjashme. Ju duhet të shihni skedarët tuaj në një kuti në të majtë dhe skedarët e serverit tuaj të internetit do të futen në kutinë në të djathtë.

Procesi tjetër është të ngarkoni skedarët e shkarkuar rishtazi në serverin tuaj të internetit. Ju e bëni këtë duke zgjedhur të gjithë skedarët e vendosur në kutinë e majtë dhe duke i zvarritur ato në kutinë e duhur. Ky hap fillon ngarkimin e skedarëve në serverin në internet. Ngarkimi do të marrë ca kohë për të përpunuar, në mënyrë që të mund të kaloni në hapin tjetër gjatë procesit të ngarkimit.

3.Krijoni një bazë të dhënash dhe përdorues të MySQL

Kaloni në panelin tuaj të kontrollit të hostimit në internet. Do faqe pritëse në internet ka një markë dhe pamje të ndryshme, por ato funksionojnë në të njëjtën mënyrë.

WordPress ruan skedarët tuaj në një bazë të dhënash. Do faqe në faqen tuaj është krijuar nga WordPress sa herë që një vizitor zbarkon në njërën prej faqeve tuaja. Hapni panelin e kontrollit në faqen e hostit tuaj dhe kërkoni modulin e bazës së të dhënave, e cila do t’ju lejojë të krijoni një bazë të dhënash MySQL.

Krijoni një emër dhe një fjalëkalim për bazën e të dhënave tuaj të re. Për arsye sigurie, zgjidhni një fjalëkalim që nuk do të jetë e lehtë për të tjerët ta marrin me mend duke përdorur disa shkronja të rasteve të mëdha, shkronja të vogla dhe numra. Ruani këto letrat kredenciale sepse do t’ju duhen përsëri.

Jepini vetes leje për të hyrë dhe modifikuar bazën e të dhënave. Tani ju jeni gati për hapin e katërt.

4. Konfiguroni WordPress për t’u lidhur me bazën e të dhënave

Baza e të dhënave WordPressKthehuni përsëri në faqen tuaj të klientit FTP për të lidhur WordPress në bazën e të dhënave të krijuar rishtas. WordPress do të kërkojë detajet e bazës së të dhënave tuaja në një skedar të quajtur WP-config, kështu që do t’ju duhet të riemërtoni skedarin e mostrës WP-config.PHP.

Klikoni dy herë në skedar për ta hapur atë në redaktorin e tekstit tuaj. Plotësoni detajet e bazës së të dhënave që keni krijuar në hapin e mëparshëm. Për shembull:

 • Zëvendësoni databazën_name_here me emrin e bazës së të dhënave që keni përcaktuar.
 • Zëvendësoni emrin e përdoruesit_here me emrin e përdorimit të bazës së të dhënave që keni përcaktuar.
 • Zëvendëso fjalëkalimin me fjalëkalimin e bazës së të dhënave që ke përcaktuar.

Mbani kuotat e vetme rreth çdo detaji të ri që riemëroni.

WordPress ndihmon për të mbajtur të sigurt instalimin tuaj duke përdorur çelësat e autentifikimit. Klikoni në lidhjen për gjeneratorin e çelësave sekret të WordPress në një skedar të ri në shfletuesin tuaj të internetit. Kjo do të gjenerojë një grup të rastësishëm të çelësave të sigurt të vërtetimit. Ky është një hap i rëndësishëm që do t’ju ndihmojë të mbani instalimin tuaj të ri në internet të sigurt.

Shikoni për tetë rreshta me radhë që thonë, “vendosni frazën tuaj unike këtu”. Kopjoni kodet dhe zëvendësoni rreshtat ekzistues në skedarin tuaj të konfigurimit. Kjo do të randomizojë çelësat e sigurisë në mënyrë që ato të jenë unike sa herë që faqet vizitohen, duke e bërë të vështirë për hakerat të futen brenda.

Pasi të keni përfunduar të bëni këto redaktime, riemëroni këtë skedar si wp-config.php dhe më pas ruani dhe mbyllni skedarin. Nëse e neglizhoni këtë hap, WordPress nuk do të jetë i vetëdijshëm që keni bërë ndonjë ndryshim fare. Tani, gjithçka është vendosur si duhet dhe ju jeni gati për hapin e pestë dhe të fundit, që është për të drejtuar skenarin e instalimeve të WordPress.

5.Run Skripti i Instalimeve të WordPress

Vendosni URL-në e faqes tuaj në shfletuesin tuaj të internetit. WordPress do t’ju bëjë që të plotësoni disa pjesë të tjera të informacionit si emri i administratorit, fjalëkalimi dhe adresa kryesore. Regjistroni këtë informacion sepse do t’ju duhet për t’u kyçur në zonën e administrimit të WordPress.

Gjeni dhe klikoni në butonin instalues ​​për të filluar instalimin e WordPress.

Urime! Faqja juaj e WordPress është e hapur dhe ju jeni gati të filloni ndërtimin e faqes tuaj të internetit me porosi. Futeni në pultin e faqes tuaj duke shtypur URL-në e faqes tuaj dhe wp-administratorin në fund të tij. Tani mund të regjistroheni me emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj dhe të filloni të punoni me pultin tuaj.

Nëse keni ndonjë problem në përfundimin e instalimit tuaj në WordPress, klikoni këtu për të marrë zgjidhje për problemet e zakonshme të instalimit.

Tofarë duhet të bëni pas instalimit të WordPress

BloggingNëse ju pëlqen të krijoni dhe hartoni faqet e internetit, argëtimi është gati të fillojë. Ka edhe disa gjëra që ju do të doni të bëni për të përgatitur faqen tuaj për përdorim publik.

Do të gjesh disa cilësime të rëndësishme nën skedën e shënuar “e përgjithshme”. Në pultin tuaj të administratorit të WordPress, mund të ndryshoni titullin, etiketën, zonën kohore dhe favicon.

Një favicon është një ikonë e vogël që do të shfaqet në shiritin e një shfletuesi vetëm në të majtë të emrit të faqes suaj në shiritin ose listën e faqeve të shfletuesve. Nëse nuk zgjidhni një imazh të preferuar, shfletuesi juaj mund të tregojë në vend të tij ikonën WordPress ose ikonën e ofruesit tuaj të hostit. Merrni kohën për të zgjedhur një imazh unik që identifikon markën tuaj. Sigurohuni që të ruani ndryshimet tuaja ose ato të kthehen prapa në cilësimet e paracaktuar.

WordPress do t’i japë faqes tuaj një strukturë parazgjedhjeje permalink, e cila është pjesa përfundimtare e URL-së tuaj. Nën skedën tuaj të cilësimeve, do të keni mundësinë ta ndryshoni atë dhe duhet. Permalidhja e paracaktuar nuk është shumë miqësore për kërkimin.

Pasi të ndryshoni lidhjen tuaj, do të dëshironi të hidhni një vështrim në cilësimet e leximit. Ju mund ta vendosni faqen e parë si një faqe statike ose të postoni automatikisht postin tuaj të fundit. Nëse zgjidhni një faqe statike, mund të caktoni një faqe të ndryshme për postimet tuaja në blog.

te lumte

Ka shumë shtojca për të zgjedhur dhe shumë prej tyre janë falas. Instaloni ose W3 Total Cache ose WP Super Cache për t’i bërë faqet tuaja të ngarkohen më shpejt. Shtojcat e cache të uebit funksionojnë shumë për optimizimin e motorit të kërkimit dhe ato mund ta mbajnë faqen tuaj nga prishja kur serveri juaj është i mbingarkuar.

Ju nuk mund të jeni shumë të sigurt me sigurinë tuaj. Përdorni shtojcën Sucuri për të mbrojtur zonën tuaj të administratorit. Ekzistojnë gjithashtu shumë plugins anti-spam në dispozicion. Askush nuk dëshiron të kontrollojë në faqen e tyre të internetit në mëngjes për të gjetur dhjetra komente të spam-it që duhet të fshihen. Shumë përdorues të WordPress pëlqejnë shtojcën anti-spam të quajtur Akismet.

Pasi të keni rregulluar këto gjëra themelore, është mirë të merrni pak kohë për të mësuar në lidhje me mjete të tjera të dobishme si shtojcat e WordPress që menaxhojnë SEO, media sociale, rezervë dhe më shumë. Mundësitë e asaj që mund të bëni me një instalim të WordPress janë të pafundme.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map