WordPress vs GoDaddy Krahasimi 2020: Cili është hosti më i mirë?

Kur vendosni të krijoni një blog ose site fitues, një gjë që duhet të merrni të drejtë është mbajtja në internet. Por si e zgjidhni ofruesin e duhur të pritjes në një treg të mbushur me njerëz? Dy emra të shquar në internet sot janë WordPress (WP) dhe GoDaddy.


WordPress është një sistem falas për menaxhimin e përmbajtjes (CMS) që përdoret nga mbi 30% e faqeve të internetit në botë, ndërsa GoDaddy ka bërë një emër për vete si një udhëheqës në pritjen e përbashkët dhe regjistrimin e domain. Megjithëse WordPress nuk është i specializuar në shërbimet e mbajtjes së faqes në internet, ai ka mundësi të mira që janë ideale për përdorim personal dhe startup. Në të njëjtën shënim, GoDaddy nuk ofron shërbime CMS, por ai ka një mundësi instalimi me një klikim të WordPress për ju.

Në këtë WordPress përkundrejt krahasimit GoDaddy, unë zhyem më thellë në secilin ofrues për të vendosur tiparet thelbësore, planet, aftësitë e ndërtimit të faqeve dhe pro & këqijat. Gërmoni në këtë përmbledhje të hollësishme për të përcaktuar se cila mundësi ju përshtatet më së miri.

Logoja e HostGatorit

Zgjedhja jonë # 1 e mbajtjes së faqes në internet:
Merrni pritjen më të lartë të vlerësimit për sa më pak
2.64 dollarë në muaj

StartBloggingOnline.com miratoi pritjen e pritjes

histori

WordPress është CMS udhëheqëse sot, e përdorur nga më shumë se 30% e faqeve të internetit në të gjithë botën. Wasshtë filluar në vitin 2003, nga Matt Mullenweg dhe Mike Little, të cilët donin të krijonin një sistem botimi personal të inxhinierizuar mirë.

Bashkohuni me Trajnimin FALAS

A doni të mësoni se si të ndërtoni 6 figura faqet e autoriteteve?

Bashkohuni me këtë trajnim falas për…

 • Më në fund keni një metodë të provuar për të gjetur niches fitimprurëse
 • Merrni hyrje në një metodë të hulumtimit të fjalëve pa mend
 • Mësoni si të nënshkroni përmbajtjen e cilësisë
 • Mësoni si të krijoni lidhje të kapelave të bardha në faqen tuaj pa dhimbje koke

Me kalimin e kohës, WordPress ka evoluar për shkak të natyrës së tij me burim të hapur që ndihmon për të tërhequr stilistë, zhvillues, blogerë dhe studiues të talentuar. Ajo ofron mundësi unike për ju për të krijuar dhe shkëmbyer gjithçka nga vizatimet personale deri në zbulimet që ndryshojnë në botë. Edhe nëse nuk jeni teknik, WP ju lejon të përdorni ekspertë për t’ju ndihmuar në rregullimin e platformës tuaj.

GoDaddy është një firmë amerikane e tregtuar publikisht që është e specializuar në mbajtjen në internet dhe regjistrimin e domain. Kompania është krijuar në vitin 1997 nga Bob Parsons, i cili shiti firmën e tij financiare të softuerit të referuar si Parsons Technology për të financuar një sipërmarrje më fitimprurëse të mbajtjes së faqes në internet. Fillimisht, ajo u lançua si Jomax Technologies por më vonë u ndryshua në GoDaddy Group, Inc.

Që nga fillimi, GoDaddy është rritur në mënyrë të qëndrueshme për të goditur 17 milion konsumatorë deri në fillimin e vitit 2017. Në vitin 2018, ai kishte më shumë se 62 milion fusha dhe u rendit si pritësi më i madh në internet nga pjesa e tregut. Në të njëjtin vit, GoDaddy zhvendosi pjesën më të madhe të infrastrukturës së tij në Amazon Web Service (AWS) si një strategji për të rritur vlerën e klientit të saj.

Për shkak se qëllimet kryesore për WordPress dhe GoDaddy janë të ndryshme, veçoritë e tyre gjithashtu ndryshojnë. Këtu janë disa nga karakteristikat kryesore që duhet të prisni në secilin ofrues të shërbimit:

WordPress

Optimizimi i motorit të kërkimit (SEO)

Pavarësisht nëse tashmë keni një uebfaqe ose sapo keni bërë një duke përdorur ndërtuesin e faqes WP, do t’ju duhet ta optimizoni atë në mënyrë që të merrni një renditje më të mirë nga motorët e kërkimit. Karakteristika SEO e WordPress ju lejon të zgjedhni sitin për trafik më të lartë dhe përvojë më të mirë të përdoruesit.

Mjeti SEO ju ndihmon të kontrolloni dukshmërinë e faqes, të identifikoni gabimet dhe të gjeneroni sugjerime për përmirësime. Do t’ju pëlqejë fakti që WordPress gjithashtu ju lejon të integroheni me mjete të tjera SEO si Google Console dhe Google Analytics.

Mjetet e botimit

Këto karakteristika janë krijuar për t’ju ndihmuar të gjeneroni përmbajtje të shkëlqyeshme për faqen tuaj të internetit. Mjetet përfshijnë Kalendarin Redaktues për t’ju ndihmuar të planifikoni përmbajtjen në internet dhe njoftimet për të njoftuar ekipin tuaj në lidhje me ngjarjet më të fundit në faqen tuaj të internetit.

Mjetet e tjera botuese përfshijnë Komente Redaktuese që ju lejojnë të lini komente për autorët / zhvilluesit e faqes suaj dhe u lejojnë atyre gjithashtu të lënë feedback, plus një përmbledhje të përmbajtjes që ju ofron një mundësi për të lëvizur dhe analizuar përmbajtjen nga autorët. E pashë përmbledhjen e përmbajtjes mbresëlënëse, sepse kjo ju ndihmon të identifikoni përmbajtje të shkëlqyeshme dhe të përmirësoni ato me cilësi të dobët.

Domain falas me pritjen

Temat e WordPress

Kjo veçori ju prezanton me një mënyrë të re për të “pastruar” faqen tuaj ose blogun. Sidoqoftë, lëkurat ofrojnë më shumë se kaq. Kur bëni lëkurë në një faqe në internet, kjo nënkupton që modeli i saj ka ndryshuar.

Temat ju ofrojnë një kontroll shtesë mbi prezantimin dhe pamjen e faqes, pa modifikuar programin themelor. Kur zgjidhni një temë të re, mund të vijë edhe me skedarë shabllone të personalizuara, fletë stili dhe kode.

Videoja më poshtë tregon një demonstrim se cilat janë temat e WordPress:

GoDaddy

Që nga fillimi në 1997, menaxhimi i GoDaddy ka qenë duke spërkatur platformën me karakteristika të reja për një vlerë më të mirë të klientit. Ashtu si WordPress, e gjeta ekipin e GoDaddy të ishte shumë inovativ në krijimin e veçorive të reja, mbresëlënëse. Këtu është një shembull i këtyre karakteristikave:

Certifikatat e shtresës fole (SSL)

Certifikata SSL është një nga karakteristikat e sigurisë që përdor GoDaddy për të garantuar sitin tuaj për një siguri më të mirë. Shtë një protokoll i përdorur për transmetimin e të dhënave konfidenciale në internet. SSL kodon lidhjen për të zvogëluar rrezikun e sulmit nga hakerat.

Gjatë kësaj krahasimi të WordPress vs GoDaddy, më bëri përshtypje kjo karakteristikë sepse ju siguron besimin se një pyetje e bërë nga një klient ose përgjigjet nga serveri nuk mund të përgjohet lehtë. Kjo e bën ofruesin e pritjes një mundësi të shkëlqyeshme, edhe kur biznesi juaj po merret me informacione të ndjeshme të klientit, siç janë urdhërat.

Kalendari i ngjarjeve

Ky është një nga karakteristikat thelbësore në hostin GoDaddy që ka për qëllim t’ju ndihmojë të planifikoni operacionet në mënyrë efektive. Mund të planifikoni azhurnime, kohë për të shtuar përmbajtje të re, apo edhe të ekzekutoni azhurnime. Nëse keni ekipe të ndryshme të marketingut për faqen tuaj të internetit, kalendari i ngjarjeve gjithashtu mund t’i sinjalizojë ato për ngjarjet e ardhshme.

inventar & ndjekja e rendit

Nëse keni një sit të tregtisë elektronike, unë kam gjetur këtë karakteristikë të jetë thelbësore në ndjekjen e porosive specifike. Kjo e bën të lehtë lidhjen e porosive specifike me aspekte të tilla si transporti, çmimi dhe stoku i disponueshëm. Isshtë gjithashtu e dobishme kur kontrolloni në stokun tuaj ose porositni produkte të reja.

Ndjekja e fushatës së marketingut

Kur filloni një fushatë marketing, kjo veçori ju lejon të gjurmoni përparimin e saj. Pavarësisht nëse është një fushatë e marketingut me email ose video, GoDaddy do t’ju ndihmojë të dini nëse gjithçka po përparon mirë.

Për të marrë më shumë nga tipari i gjurmimit të marketingut, është e kujdesshme të vendosni qëllime të qarta afatshkurtra dhe afatgjata në fillim të një fushate marketing. Më pas duhet të përdorni mjetin për të vërtetuar nëse jeni në rrugë apo jo. Nëse e shihni që fushata nuk po e godet objektivin e parashikuar, konsideroni ta shikoni përsëri dhe iniconi ndryshime.

Në karakteristikat dhe zbatimin e tyre, unë gjeta GoDaddy dhe WordPress të ishin në të njëjtën kohë. Të dy markat kanë bërë shumë përpjekje dhe burime drejt përmirësimit të veçorive të tyre për kënaqësinë më të mirë të klientit.

Ndërtues i faqes WordPress

Logoja e WordPressNdërsa WordPress mund të referohet teknikisht si një program Blogging, fjalë të tjera të përdorura për ta përshkruar atë përfshijnë: një sistem të menaxhimit të përmbajtjes (CMS), një krijues faqesh, dhe madje edhe një platformë e-tregtie. Ai përshtatet me të gjitha përkufizimet, sepse është një ndërtim faqesh me shumë mjete. Si një platformë me burim të hapur, kodi thelbësor WP lehtë mund të adaptohet për të përmbushur pothuajse çdo nevojë për ndërtimin e sitit.

Për të përdorur ndërtuesin e faqes në internet, nga ju kërkohet të filloni duke instaluar dhe konfiguruar WordPress. Atëherë, ju mund të ngarkoni skedarët tuaj të gjuhës Hypertext Markup (HTML) dhe fletët e stilit për të filluar rregullimin e faqes. Ndërtuesi ju lejon të kontrolloni gjithashtu mijëra tema të paracaktuara të faqes për të kuptuar se si faqja do të përfundojë një herë.

Më bëri përshtypje redaktori i ndërtuesit të WordPress, i cili thjeshton gjithë procesin e krijimit të një faqe apo blog të ri. Redaktori duket si një përpunues i rregullt i fjalëve, por në të vërtetë është më shumë se kaq.

Ju lehtë mund të përdorni redaktorin për të zgjedhur fotografi, audio dhe skedarë video nga një kompjuter ose URL dhe të shtoni direkt në faqen tuaj të re. Nëse zgjidhni video ose imazhe të shumta, ajo automatikisht formon një galeri dhe më tej ju lejon t’i shfaqni ato si rrjetë, pamje muzikore ose mozaik.

Ndërtues i faqes GoDaddy

Ashtu si WordPress, GoDaddy ka thjeshtuar ndërtuesin e saj të internetit në mënyrë që të krijoni me lehtësi faqe dhe blogje fituese. Ndërtuesi i faqes gjithashtu ofron shumë mundësi për personalizimin e faqes suaj të internetit.

Ajo siguron mundësinë e përdorimit të modeleve të shumta në mënyrë që të krijoni një blog të ri, biznes, personal, ose sit të tregtisë elektronike brenda disa minutash. Ju gjithashtu mund të shtoni video, imazhe dhe skedarë audio ose të përfshini formularë për t’i lejuar njerëzit të regjistrohen.

Ndërtuesi i faqeve të GoDaddy është një mjet i shkëlqyeshëm për bizneset e vogla që të marrin biznesin e tyre në internet me një kosto të ulët. Shtë gjithashtu një mundësi e mirë për faqet e internetit të përparuara të shtojnë karakteristika të dobishme si marketing përmes postës elektronike, formularë ose dyqane krejtësisht të reja të tregtisë elektronike.

Në ndërtimin e faqes, WordPress qëndron më e gjatë se GoDaddy. Kjo ju lejon të krijoni çdo lloj faqe interneti dhe ka më shumë shabllone dhe tema për faqen tuaj të re. Më bëri përshtypje angazhimi i tyre për të përmirësuar vazhdimisht temat në përputhje me nevojat e klientëve në zhvillim.

Një vështrim më i afërt i planeve të hostimit të ofruara nga WordPress zbulon se ajo synon ndërmarrjet e vogla, fillestarët dhe përdoruesit personal. Nga ana tjetër, planet e GoDaddy janë krijuar për tu kujdesur për fillestarët dhe ndërmarrjet e përparuara.

WordPress

Plani Personal (5 $ / muaj)

 • marrëveshje për përdorim personal
 • Domain falas për 12 muaj
 • Chat live dhe mbështetje me email
 • Ruajtje në internet 6 GB
 • Përshtatje themelore e projektimit
 • Dhjetra tema falas

Plani Premium (8 $ / muaj)

 • E mirë për profesionistët e pavarur dhe sipërmarrësit
 • Domain falas për 12 muaj
 • Chat live dhe mbështetje me email
 • Temat e primit të pakufizuar
 • 13 GB ruajtje në internet
 • Mbështetje për shtypin e videos

Plani i Biznesit (25 dollarë në muaj)

 • Ideale për bizneset e vogla
 • Domain falas për 12 muaj
 • Chat live dhe mbështetje me email
 • Temat e primit të pakufizuar
 • Përshtatje e avancuar e dizajnit
 • Mbështetje VideoPress
 • Integrimi i Google Analytics

Ndërtues i faqes GoDaddy

 • Mbështetje 24/7 e klientit
 • Mbështet 1 faqe në internet
 • 100 GB ruajtje në internet
 • Gjerësia e bandës së pashoqe
 • Domain falas dhe email biznesi
 • Mbështetje 24/7 e klientit
 • Uebfaqe të pakufizuara
 • Magazinim i pakufizuar
 • Bandwidth i palodhur
 • Nënfushat e pakufizuara
 • Magazinim i pakufizuar
 • Bandwidth i palodhur
 • Uebfaqe të pakufizuara
 • Certifikatë e Lirë Socket Layer Secure (SSL)
 • Baza e të dhënave të pakufizuar
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Magazinim i pakufizuar në internet
 • Mbështetje e pakufizuar në internet
 • Trafiku optimal i faqes në internet
 • Certifikatë falas SSL
 • Baza e të dhënave të pakufizuar

Gjatë këtij krahasimi të planeve të hostimit në internet të Godaddy vs WordPress, ishte e qartë se GoDaddy ofron më shumë plane dhe veçori me tarifa të përballueshme. Për shembull, megjithëse Plani Personal në WordPress vjen me bandwidth të matur dhe ofron vetëm 6 GB depo, ai shitet me 5 dollarë në muaj. Sidoqoftë, plani i Ekonomisë i GoDaddy që konsiderohet ekuivalent, siguron një bandë të paketuar dhe 100 GB të ruajtjes së sitit dhe etiketohet 2.99 $ / muaj.

Në planet e pritjes, GoDaddy është padyshim opsioni më i mirë. Ajo ofron karakteristika të shkëlqyera, të tilla si gjerësia e bandës, e cila garanton performancë më të mirë.

Para se të bëni zgjedhjen e përdorimit të WordPress ose GoDaddy, është e rëndësishme që të kaloni me kujdes të mirat dhe të mirat e mëposhtme.

WordPress

 • Ofron karakteristika dhe funksionalitete shumë të personalizueshme duke përdorur tema dhe shtojca të ndryshme
 • Ju lehtë mund të përfshini mjetet e palëve të treta, të tilla si Google Analytics, në faqen tuaj WordPress
 • Ofron mbështetje profesionale dhe gjithashtu mban një bazë të madhe njohurish që lehtëson marrjen e shpejtë të ndihmës
 • Besohet nga një komunitet i madh në internet në të gjithë globin
 • Karakteristikat më të larta, të tilla si Integrimi Google Analytics dhe mjetet SEO janë në dispozicion vetëm në planin e shtrenjtë të biznesit

GoDaddy

 • Numri një regjistrues global i emrit të domenit, duke e bërë më të lehtë zgjedhjen e një emri domain
 • Ofron një gamë të gjerë të planeve të përdoruesve për të siguruar që lehtë të gjeni opsionin e duhur për faqen tuaj
 • GoDaddy ofron një kohë të lartë prej 99,99% që siguron që faqja juaj e internetit të jetë gjithnjë e disponueshme
 • Siguron një gjerësi bande të pandryshuar që ndihmon për të përmirësuar performancën e faqes suaj
 • Ofron mbështetje profesionale përmes kanaleve të shumta si chat live dhe bazës së njohurive
 • Karakteristikat më të larta, të tilla si Integrimi Google Analytics dhe mjetet SEO janë në dispozicion vetëm në planin e shtrenjtë të biznesit

Dhe fituesi është… GoDaddy

Nga kjo përmbledhje rreth Hosting on WordPress vs GoDaddy, arrita në përfundimin se të dy shërbimet janë përshtatur me kujdes për të ofruar një përvojë të nivelit të lartë të përdoruesit. Ata janë të mbushur me karakteristika mbresëlënëse, dhe shërbimet e tyre mbështetëse të shkëlqyera.

Këto janë atributet kryesore që kanë bërë që ofruesit e pritjes të fitojnë një bazë masive të klientëve në treg. GoDaddy qëndron më i gjatë për shkak të planeve të tij të larmishme, me çmim të duhur për tu kujdesur për fillestarët dhe bizneset e përparuara.

Unë e gjeta WordPress të jetë një pikënisje e mirë nëse jeni i ri në web hosting. Sidoqoftë, është e rëndësishme që të përgatiteni për të shpërngulur te një ofrues më i fuqishëm pasi të rritet faqja juaj e internetit.

Për të marrë më shumë vlerë nga web hosting, ju rekomandoj fuqimisht që të shkoni me anën fituese. GoDaddy është opsioni më i mirë.

Logoja e HostGatorit

Zgjedhja jonë # 1 e mbajtjes së faqes në internet:
Merrni pritjen më të lartë të vlerësimit për sa më pak
2.64 dollarë në muaj

StartBloggingOnline.com miratoi pritjen e pritjes

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map