Google Sites vs WordPress Krahasimi: Cila është më mirë?

Blog-u juaj është renditur përfundimisht në Google dhe po lulëzon. Sshtë një ngritje e shpejtë e trafikut, dhe ju jeni gati të bëni fluturim të vërtetë. Nicha juaj është e vendosur mirë, dhe keni zgjedhur një emër të shkëlqyeshëm të domain dhe është gati të aktivizohet.


Faqet e Google vs WordPressShtë koha për të filluar ndërtimin e faqes tuaj të internetit. Tregu është i përmbytur me platforma ndërtuese në internet, të gjitha ofrojnë një shumëllojshmëri të veçorive të ndryshme dhe pikat e çmimeve. Me këtë ngopje shumë, si e dini se cilën mundësi të zgjidhni?

Më në fund e keni ngushtuar, por tani duhet të dini dallimin midis WordPress dhe Google Sites. A e mbështesin faqet e Google WordPress?

Në këtë artikull, ne do të krahasojmë Sites Google vs WordPress për t’ju ndihmuar të përcaktoni opsionin e duhur për nevojat tuaja për ndërtimin e faqes në internet. Ne do t’i renditim ato bazuar në mënyrën se si ata kryejnë dhe tiparet e tyre kryesore për t’ju dhënë një ide mbi sitin më të mirë.

Logoja e HostGatorit

Zgjedhja jonë e parë për hostimin e WordPress # 1:
Merrni pritjen më të lartë të vlerësimit për sa më pak
2.64 dollarë në muaj

StartBloggingOnline.com miratoi pritjen e pritjes

Google Sites vs WordPress: cili është ndryshimi?

Gjëja e parë që duhet të dini kur zgjidhni midis Google Sites ose WordPress është ajo që të dy janë saktësisht. Përgjigja e thjeshtë është se ato janë platforma të ndërtimit të faqeve të internetit, dhe se këto platforma ju lejojnë të krijoni uebfaqen tuaj të personalizuar për gjithçka që ju nevojitet, qoftë personale apo biznes.Google bën një larmi të gjerë mjetesh, produktesh dhe platformash të ndryshme. Sitet e Google është një nga këto. Shtë një produkt që mund të përdorni për të krijuar faqe interneti që mund të priten në serverët e Google. WordPress është një platformë e ndërtimit të burimit të hapur. Ju mund ta përdorni atë për të ndërtuar faqen tuaj të internetit, blog, ose çfarëdo që ju nevojitet. Aktualisht është opsioni më i popullarizuar në internet për zgjidhjet në internet për shkak se sa i përshtatshëm është.

Konfigurimi i faqeve të WordPress vs Google

Setshtë vendosur pengesa e parë për të kaluar kur bëhet fjalë për ndërtimin e uebit. Nëse nuk mund ta kaloni këtë, edhe ju mund të hiqni dorë. Le të hedhim një vështrim se si krahason konfigurimi.

Logoja e Sites GoogleKy proces është një fitues i qartë. Ju mund të krijoni një faqe në internet për 10 klikime. Edhe njerëzit më pak teknikë në internet mund të lundrojnë këtë proces brenda gjysmë ore.

Ky sistemim është shumë më i vështirë. Do të kërkojë shumë kohë dhe ka një kurbë mësimi shumë të pjerrët. Shumica e njerëzve që përdorin WordPress punësojnë një zhvillues me përvojë për të filluar faqen e tyre në vend që të përpiqen ta bëjnë atë vetë.

Sitet e Google ose WordPress për mirëdashësi të përdoruesit

Ownersshtë e rëndësishme për pronarët e bizneseve të vogla që ndërtuesit e faqeve në internet janë të lehtë për t’u përdorur. Shumë pronarë të afarizmave janë artistë ose tregtarë, jo zhvillues dhe kodues. Kjo do të thotë që, përveç nëse ata kanë buxhet për të punësuar një zhvillues, ata do të duan një platformë që ata lehtë mund të mësojnë dhe kuptojnë.

Bashkohuni me Trajnimin FALAS

A doni të mësoni se si të ndërtoni 6 figura faqet e autoriteteve?

Bashkohuni me këtë trajnim falas për…

 • Më në fund keni një metodë të provuar për të gjetur niches fitimprurëse
 • Merrni hyrje në një metodë të hulumtimit të fjalëve pa mend
 • Mësoni si të nënshkroni përmbajtjen e cilësisë
 • Mësoni si të krijoni lidhje të kapelave të bardha në faqen tuaj pa dhimbje koke

Sitet e Google nuk kërkon kodim. Asnje. Një person mesatar mund të krijonte dhe fillonte me lehtësi një sit brenda 30 minutave nga fillimi.

Ata kanë një platformë gjithëpërfshirëse që ju lejon të përdorni gjithçka që ju nevojitet në një hapësirë. Nuk ka nevojë të ngarkoni ose instaloni shtojcat dhe shtesat e jashtme për ta ekzekutuar faqen tuaj.

Ndërfaqja e tyre e përdoruesit është e njohur për shumicën e njerëzve që kanë punuar me Google më parë; është e pastër dhe intuitive, me shumë meny të thjeshta drop-down për formatimin dhe paraqitjen.

Përsëri, WordPress nuk është një sit për fillestarët. Ata e humbasin betejën kur bëhet fjalë për sistemet miqësore për përdoruesit. Shtë një sistem më themelor i Menaxhimit të Përmbajtjes (CMS) në vend që të jetë një suitë gjithëpërfshirëse si Sitet Google. Kjo do të thotë që mbështetet shumë te shtojcat dhe shtesat për të hyrë në tema dhe kërkon që përdoruesit të njihen me kodimin nëse dëshirojnë të rregullojnë ndonjë gjë.

WordPress ose Google Sites për funksionalitetin

Ndërsa çdo platformë ofron bazat e njëjta, veçoritë mund t’i dallojnë ato me të vërtetë nga njëra-tjetra. Le të shohim disa nga shtesat që vijnë së bashku me secilën nga këto mundësi!

Një nga gjërat interesante në lidhje me Google është se ata ndërtojnë gjithçka me bashkëpunim në mendje. Ndërtuesi i tyre nuk është përjashtim. Ju mund t’i lejoni përdoruesit të ndihmojnë në ndërtimin e faqes dhe të vendosin lejet e tyre individuale.

Eachdo faqe funksionon bazuar në llojin e saj. Ekzistojnë disa kategori të ndryshme, kështu që ju mund të krijoni faqe me lista, të filloni faqe, njoftime, bloge, skedarë dhe faqe në internet. Do lloj faqe ka veçoritë e veta. Bloggerët duhet të shijojnë faqen e njoftimeve.

Domain falas me pritjen

Google Sites gjithashtu është ndërtuar për të punuar me tërë Google Suite të produkteve. Kjo do të thotë që aplikacionet e tyre (Hartat, Hangouts, YouTube, Kalendari dhe madje edhe Drive) mund të futen pa probleme në faqen tuaj.

Logoja e WordPressPër shkak se WordPress është me burim të hapur, ajo ka një listë të pafund të veçorive të disponueshme. Kapja është se secila prej këtyre karakteristikave është në dispozicion përmes dyqanit të aplikacioneve të tyre me shtojca dhe shtesa. Këto nuk janë gjithmonë të pajtueshme me njëra-tjetrën, dhe është e vështirë të kontrollosh cilësinë sepse zhvilluesit shkojnë nga amatorë deri në ekspert në nivele aftësish.

Imazhi dhe dizajni

Dizajni është tipari që do të tërheqë njerëzit në faqen tuaj dhe do t’i mbajë ata atje. Një faqe interneti e krijuar keq mund të bëjë që njerëzit të largohen dhe shkatërrojnë reputacionin tuaj. Businessesshtë e rëndësishme që bizneset të krijojnë një sit shumë të shëndetshëm dhe profesional në mënyrë që të mbajnë trafikun në faqet e tyre.

Google Sites ofron mundësi shumë të kufizuara kur bëhet fjalë për tema. Ndërtimet e tyre janë mjaft themelore dhe nuk duken shumë profesionale. Për më tepër, nëse doni që faqet e tyre të duken mirë në shfletuesit celular, duhet të aktivizoni manualisht opsionin celular në panelin e kontrollit.

Për shkak se WordPress është me burim të hapur, ata kanë një ton opsionesh. Ata shtojnë tema të reja çdo ditë në bibliotekën e tyre të palëve të treta, kështu që ka mijëra dhe mijëra opsione për të zgjedhur. Nëse keni një buxhet mjaft të madh, ju gjithashtu mund të punësoni një projektues për të krijuar faqen tuaj në internet në vend që të përdorni një nga modelet e parafabrikuara.

Përvoja e shërbimit ndaj klientit

Shërbimi ndaj klientit është diçka që të gjithë do të na duhet në një moment në procesin e ndërtimit të uebit. Disa prej nesh preferojnë të bisedojnë me njerëzit, ndërsa të tjerët preferojnë me email në një kërkesë ndihme. Të gjithë ne mund të jemi dakord se është e rëndësishme të jemi në gjendje të arrijmë dikë që mund të na ndihmojë kur kemi nevojë për të.

Google ka disa mundësi mbështetëse të mahnitshme. Qendra e tyre e ndihmës është mjaft gjithëpërfshirëse, dhe i përgjigjet pothuajse çdo pyetjeje që mund të keni. Nëse nuk jeni të interesuar të mësoni artikuj, atëherë mund të dërgoni reagime përmes panelit të kontrollit dhe të kontaktoni me një prej ekspertëve të tyre. Ata gjithashtu e bëjnë veten të disponueshëm përmes telefonit në 13 gjuhë të ndryshme!

WordPress është një bishë e ndërlikuar kur bëhet fjalë për shërbimin. Për shkak se ata janë me burim të hapur, nuk ka asnjë pikë të vetme kontakti për të biseduar. Ata kanë një ton dokumentacioni dhe një komunitet të madh, kështu që shanset janë që pyetja juaj të jetë përgjigjur diku. Thjesht mund të duhen ca gërmime për të gjetur atë përgjigje.

Përhapja dhe besimi në shtojcat dhe aplikacionet e palëve të treta gjithashtu e bëjnë të vështirë marrjen e mbështetjes. Ndonjëherë, shtojcat nuk janë të pajtueshme me njëra-tjetrën, kështu që projektuesit e palëve të treta kanë vështirësi për zgjidhjen e problemeve që keni kur nuk dinë se çfarë po lufton plugin e tyre. Gjithashtu, të kesh kaq shumë dizajnerë të palëve të treta do të thotë që nuk ka asnjë person të vetëm që mund të bisedosh me të cilët është i njohur me çdo element në faqen tuaj.

Optimizimi i motorit të kërkimit (SEO)

Interneti është i përmbytur me faqet e internetit. Këto ditë, edhe tregjet e ngrohta mund të jenë të vështira për t’u futur, dhe është e vështirë për njerëzit që t’ju gjejnë. SEO ju ndihmon të zbuloheni.

Ju mund të mendoni se të kesh një sit të pritur nga Google do të të jepte një avantazh të qartë në algoritmin e tyre. Në fund të fundit, ata janë ata që e vendosin atë. Ju automatikisht merrni një pjesë të besimit të tyre, pasi ato kanë qasje në përmbajtjen tuaj dhe lehtë mund të verifikoni që nuk është me qëllim të keq, apo jo?

Ironikisht, jo; Google ka aftësi shumë themelore të SEO. Renditjet e faqeve kanë të bëjnë me njerëz të tjerë që lidhen me ju dhe ndajnë faqe, dhe SEO kërkon shumë metadata dhe etiketime për të marrë të drejtën. Mjetet SEO të Google janë shumë të kufizuara dhe nuk lejojnë shumë. Kjo është ndoshta sepse ata kanë frikë të ofrojnë mjete për SEO do t’u japin njerëzve shumë më tepër një sy në formulën e tyre sekrete për opsionet e peshimit, por kjo i vë klientët e tyre në një disavantazh të veçantë.

WordPress shkëlqen në mjetet e mjeteve SEO. Faqet tuaja janë të lehta për tu lidhur, sepse çdokush mund të komentojë postimet tuaja dhe t’i ndajë ato. Paketat e tyre të mëdha të shtesave ju lejojnë gjithashtu mundësinë e lidhjes së tërthortë me zhvilluesit për të siguruar rritje të niveleve të faqeve të ndërsjella dhe përfitime të SEO. Nëse dëshironi ndihmë me SEO për WordPress, këtu është një udhëzues i shkëlqyeshëm për fillestarët.

përfundim

Të dyja këto janë mundësi të shkëlqyera, kështu që është e vështirë të shpallësh një fitues. Unë do të thoja që varet nga ajo që po kërkoni në një sit dhe sa duhet të shpenzoni.

Nëse ju nevojitet thjesht një model themelor me një proces të thjeshtë të konfigurimit që nuk kërkon fare aftësi teknike, atëherë shkoni me faqet e Google.

Nëse keni një buxhet mjaft të madh për një stilist, ose keni përvojë në krijimin e faqeve dhe kodimin, atëherë WordPress ofron mundësi shumë më tepër për të rregulluar faqen tuaj dhe të ndërtoni opsione dhe zgjerime të tregtisë elektronike..

Logoja e HostGatorit

Merrni hostin më të vlerësuar të WordPress për sa më pak
2.64 dollarë në muaj

StartBloggingOnline.com miratoi pritjen e pritjes

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map