Pesë alternativat më të mira të Wix për vitin 2020

Ju keni një blog të shkëlqyeshëm dhe doni të përfitoni nga fusha fitimprurëse e marketingut në internet. Ju jeni gati për të marrë markën tuaj në nivelin tjetër me e-commerce, marketing online, dhe programe të bashkëpunimit. Blog-u juaj është jashtëzakonisht produktiv dhe tani është koha për të ndërtuar faqen tuaj të internetit.


Alternativa të WixShumë njerëz kanë rekomanduar Wix.com, por thjesht nuk është çaji juaj. Ju jeni duke kërkuar për disa platforma të shkëlqyera të ngjashme me Wix që do ta bëjnë faqen tuaj të internetit edhe më të mirë se sa faqet e internetit Wix.

Për fat të mirë, kam provuar të gjitha llojet e platformave të ndryshme të faqes në internet, dhe mund të rekomandoj disa alternativa të shkëlqyera Wix për ju. Në këtë artikull, unë kam bashkuar komente në pesë faqet e internetit të mia të preferuara si Wix.

Do të merrni gjithashtu të mirat dhe të këqijat e secilit në mënyrë që të merrni një vendim të informuar kur bëhet fjalë për alternativat e Wix.com!

Këtu janë alternativat më të mira Wix

Alternativa e parë e Wix që do të shqyrtoj është Weebly. Ato janë një nga alternativat më të njohura dhe më të njohura në treg sot.

Logoja e WeeblyWeebly është një ndërtues tjetër që mund ta përdorni pa përvojë në kodim. Ata përdorin një sistem të ngjashëm tërheqës dhe rënie me Wix, por e mbyllin atë në mënyrë që të mos mërziteni me opsione dhe dizajnim. Shtë një mundësi shumë më e mirë për një produkt të shpejtë, funksional dhe profesional.
Nëse doni të filloni të mësoni të kodoni, Weebly është i shkëlqyeshëm. Ata ju japin qasje në kodin e modelit tuaj, që është e mahnitshme. Kjo ju lejon të filloni të mësoni veten për të koduar pa e njohur atë që nga fillimi.

Bashkohuni me Trajnimin FALAS

A doni të mësoni se si të ndërtoni 6 figura faqet e autoriteteve?

Bashkohuni me këtë trajnim falas për…

 • Më në fund keni një metodë të provuar për të gjetur niches fitimprurëse
 • Merrni hyrje në një metodë të hulumtimit të fjalëve pa mend
 • Mësoni si të nënshkroni përmbajtjen e cilësisë
 • Mësoni si të krijoni lidhje të kapelave të bardha në faqen tuaj pa dhimbje koke

Kjo gjithashtu ju lejon të ruani modelin tuaj diku jashtë linjës në rast se dëshironi të punoni me të më vonë. Ata madje ju lejojnë të ndryshoni modelin tuaj nëse përfundoni duke pasur nevojë për një dizajn të ndryshëm pasi faqja juaj të shkojë drejtpërdrejt (diçka që Wix nuk lejon!)

Weebly ka një sistem shumë të mirë të tregtisë elektronike, gjithashtu. Ju merrni shumë karakteristika në planin e tyre themelor që shumica e vendeve ngarkojnë çmimet e planit premium për të. Ata ofrojnë një sasi të mirë opsionesh për përdorim.

Dobësitë në tregtinë e tyre elektronike janë se nuk është aq intuitiv apo i lehtë sa Wix. Ju duhet të bëni shumë në anën e pasme për ta bërë atë të funksionojë, duke përfshirë edhe stokun e analizimit me dorë. Opsionet e tyre të kontrollit nuk janë as të lehta për tu përshtatur.

Megjithatë, ata kanë shumë butona të shkëlqyeshëm të mediave sociale. Në fakt, një mënyrë që Weebly të heqë dorë nga konkurenca e tyre është duke ju lejuar të integroni Facebook Messenger. Lidhja e saj direkt me faqen tuaj ju lejon të ofroni një veçori Bisedë live për të komunikuar drejtpërdrejt me përdoruesit që shfletojnë faqen tuaj, të cilët mund të kenë pyetje.

Ekipi i tyre i ndihmës është në dispozicion me email ose përmes bisedës live për të gjitha planet, dhe komuniteti i tyre është aktiv. Ndihma telefonike është në dispozicion të planeve premium gjatë orarit të rregullt të punës.

rekuizitë

 • Weebly është i lehtë për t’u përdorur, me një sistem të ngjashëm tërheqës dhe rënie me Wix që ka një liri pak më pak krijuese. Slightlyshtë pak më pak intuitive, por struktura e shtuar e bën më të lehtë për njerëzit që nuk janë koduesit ose projektuesit.
 • Ato ju lejojnë të importoni nga burime të jashtme. Nëse keni një dizajn që e doni dhe keni paguar një shumë të mirë parash për, Weebly do t’ju lejojë ta importoni atë në platformën e tyre. Kjo hap derën për të gjitha llojet e opsioneve!
 • Weebly ofron mundësi të shkëlqyera për marketing. Reklamat e tyre të marketingut me email ju lejojnë të dërgoni marketing të personalizuar përmes listave të postës elektronike. Ata madje ofrojnë statistika dhe reagime, kështu që ju mund të shihni se sa efektivë janë fushatat tuaja.
 • Reallyshtë me të vërtetë e lehtë të shtoni një blog në faqen tuaj të internetit. Weebly është ndërtuar për të ofruar integrim të qetë dhe përdorim të lehtë.

Cons

 • Sistemi i tyre i tregtisë elektronike është më pak intuitiv dhe përdorues miqësor sesa Wix. Kërkon që ju të menaxhoni me dorë inventarët. Ju nuk mund të shesni nëpër kanale të shumta të mediave sociale direkt; ju duhet t’i drejtoni njerëzit përsëri në faqen tuaj të internetit.

Një tjetër platformë jashtëzakonisht e njohur është Squarespace. Kjo është një nga markat më të mëdha në treg, dhe ka shumë arsye për ta dashur atë.

Logoja e SquareSpaceHapësira katror është mjaft e lehtë për t’u përdorur, por nuk do të jetë aq e thjeshtë sa Wix. Ndërfaqja e tyre e përdoruesit është më pak intuitive, kështu që kërkon më shumë klikime dhe udhëzime sesa Wix për më pak personalizim. Për shembull, në vend që të hidhni imazhe kudo që ju dëshironi, Squarespace ju bën të përdorni elemente si kolona dhe të punoni brenda një sistemi rrjeti.

Squarespace ofron një integrim të shkëlqyeshëm të blogjeve për të gjitha nevojat tuaja. Temat e tyre janë krijuar për të qenë në përputhje me shfletimin celular.

Për të përdorur tregtinë elektronike me Squarespace, ju duhet të zgjidhni një nga tre planet e tyre të pajtueshme. Plani themelor është hartuar për faqet që shesin vetëm disa artikuj. Të tjerët synojnë ndërtimin e dyqaneve të mëdha në internet. Këto plane përfshijnë shumë mjete dhe nuk përmbajnë tarifa transaksionesh, ruajtje të pakufizuar, rikuperim të karrocave të braktisura, kartave të dhuratave dhe llogarive të klientit.

Mbështetja e tyre përfshin një forum me një qendër të integruar të njohurive të mbushur me mësime, chat live (nga 3 e mëngjesit deri në 8 të darkës EST), dhe një ekip me email që punon gjatë gjithë orarit. Politika e tyre është që të gjitha emailet të marrin një përgjigje brenda një ore, pa marrë parasysh sa orë ose ditë, përfshirë në pushime.

rekuizitë

 • Ju mund ta ndryshoni modelin tuaj pasi faqja juaj të shkojë drejtpërdrejt pa humbur përmbajtjen tuaj. Kjo ju lejon të përshtateni me tendencat e reja të projektimit ose bazave në rritje të klientëve që kanë nevojë për gjëra të ndryshme nga dizajni origjinal.
 • Modelet e tyre janë disa nga më të mirat në treg. Ata janë jashtëzakonisht profesional dhe lejojnë përshtatje të lehtë. Uebfaqja juaj do të duket e mrekullueshme dhe do të dalë nga turma pa shumë përpjekje nga ana juaj.
 • Planet e shkëlqyera të tregtisë elektronike përfshijnë shumë karakteristika, nuk tarifoni transaksione dhe drejtohen posaçërisht drejt bizneseve më të mëdha që planifikojnë të bëjnë shumë shitje në internet.

Cons

 • Ata nuk kanë asnjë mundësi për të kopjuar ose rivendosur faqen tuaj. Ju mund të merrni rreth kësaj duke kopjuar dhe ngjitur përmbajtjen tuaj në dokumentet e Google për ta ruajtur diku, por kjo është mjaft e bezdisshme, dhe nëse nuk e ruani secilin draft nën një Dokument të ri, nuk mund të rivendosni modelet e mëparshme nëse prisni diçka.
 • Planet e tyre janë përgjithësisht më të shtrenjta se alternativa me karakteristika të krahasueshme. Jini të gatshëm të shpenzoni pak më shumë për sitin.
 • Ata nuk kanë një dyqan aplikacioni. Featuresdo veçori shtesë është krijuar në shtëpi dhe përfshihet me redaktorin e tyre të faqes.

Kjo faqe nuk është aq e rëndë sa projektimet e tjera. Isshtë krijuar për të krijuar një faqe interneti profesionale shumë shpejt për ata që nuk kanë nevojë për tonelata këmbanash dhe bilbilash.

logoja e krijuesitNjë nga gjërat më të shkëlqyera në lidhje me shabllonet e tyre është se ato vijnë para-populluar me përmbajtje të mostrës, kështu që ju mund të filloni faqen tuaj shpejt nëse gjithçka që duhet të bëni është të bjerë në kopjen tuaj dhe të fikni disa imazhe.

Megjithatë, ato kanë vonesë kur bëhet fjalë për futjen e elementeve të rinj gjatë projektimit. Ata gjithashtu nuk lejojnë ripozicionimin e thjeshtë të tërheqjes dhe tërheqjes, kështu që nuk është aq e shpejtë dhe e thjeshtë sa opsionet e tjera. Menyja përfshin mijëra butona, por ato nuk janë aq intuitivë, kështu që këtu përfshihet një kurbë mësimi.

Ata përdorin një sistem mbështetjeje të bazuar në bileta. Kjo mund të jetë zhgënjyese kur dëshironi të shpejt të arrini mbështetjen e drejtpërdrejtë, por ajo ofron një avantazh relativ, sepse jeni në gjendje të përfshini fotografi për të treguar në mënyrë specifike se ku dhe si keni nevojë për ndihmë. Koha mesatare e përgjigjes së tyre është nën 12 orë.

rekuizitë

 • Ju nuk kërkohet të përdorni një shabllon. Për dallim nga faqet e tjera, mund të filloni me një dizajn të zbrazët dhe të populloni një sfond dhe menu të personalizuar. Nëse preferoni modele, ato kanë shumë të shkëlqyera.
 • Modelet e tyre janë të mbushura me përmbajtje të mostrës, kështu që nëse keni nevojë të hapni faqen tuaj shpejt, ky është një opsion i shkëlqyeshëm. Thjesht zgjidhni një model nga industria juaj e veçantë dhe zëvendësoni tekstin dhe imazhet me tuajin.

Cons

 • Planet e tyre falas vijnë me reklama masive. E tyre nuk është aq delikate sa reklamat e tjera të platformës falas. Ata janë shumë të mëdhenj. Konsideroni pranverën për planin bazë të paguar për të shmangur këto në të gjithë faqen tuaj.
 • Si Wix, ju jeni të kyçur në shabllonin tuaj pasi të jetë zgjedhur. Nëse doni të ndryshoni modelin tuaj, do të duhet të ndryshoni të gjithë përmbajtjen tuaj gjithashtu.
 • Ato nuk ofrojnë fare mundësi të tregtisë elektronike. Ju do të duhet të shtoni pajisje shtesë të jashtme në faqen tuaj dhe të bëni biznes përmes Paypal ose Shopify.

Ky është një gjigant në industri. Perhapsshtë mbase platforma më e madhe në internet e disponueshme sot. Kjo gjithashtu është dukshëm e ndryshme nga Wix, veçanërisht në krahasim me disa nga alternativat e tjera në këtë përmbledhje.

Logoja e WordPressPër dallim nga platformat e tjera, WordPress është me burim të hapur, kështu që të gjithë mund të përdorin dhe ndryshojnë kodet e tyre. Kjo do të thotë se ata janë një nga platformat më të përdorura përreth, dhe tregu i aplikacioneve të tyre është masiv, duke ofruar afro 50,000 shtojca.

Sajti i tyre nuk është aq i thjeshtë për t’u përdorur sa më shumë platformat themelore të tërheqjes dhe rënies. Gotshtë një kurbë mjaft e pjerrët e të mësuarit për shkak të sa e ndërlikuar është të përdorësh. Nëse nuk jeni një zhvillues, ju mund të përfundoni që të punësoni një profesionist për të ndërtuar faqen tuaj, e cila do të kërkojë një buxhet të madh.

Sistemi i tyre i mbështetjes është masiv, sepse bashkësia e tyre e madhe është jashtëzakonisht aktive dhe gjithçka është me burim të hapur, ka mijëra forume ku mund të bëni pyetje dhe të merrni disa përgjigje të shkëlqyera. Ekziston edhe një ton dokumentacioni i shkëlqyeshëm.

Disavantazhi është që një pjesë e madhe e funksionalitetit të faqes funksionon në shtojcat e jashtme, kështu që nuk ka asnjë pikë të vetme kontakti kur diçka shkon keq.

rekuizitë

 • Tregu i tyre i aplikacioneve është masiv, duke ofruar mbi 50,000 shtesa. Ju jeni të garantuar të gjeni çdo tipar që ju nevojitet në dispozicion.
 • Përmbajtja me burim të hapur do të thotë që ka shumë më tepër mundësi në dispozicion nga e gjithë rrjeti. Përshtatja është me të vërtetë e lehtë me kaq shumë mundësi!
 • WordPress WooCommerce është jashtëzakonisht intuitive, dhe gati gjysma e të gjitha faqeve të tregtisë elektronike funksionojnë nga ky sistem. Nëse nuk ju pëlqen, ka mijëra shtojca në dispozicion për t’u përdorur. Sidoqoftë, sistemi i tyre i tregtisë elektronike është fantastik dhe jashtëzakonisht gjithëpërfshirës.

Cons

 • Kontrolli i cilësisë është i vështirë në një treg të hapur. Me një komunitet kaq masiv, kurrë nuk e dini nëse shtojca juaj u krijua nga një kodues i mahnitshëm dhe fitues i çmimeve ose nga një rishtar si projekt fillestar. Do të të duhet të gjesh për të gjetur të mëdhenjtë.
 • Një komunitet i tillë i madh dhe me burim të hapur gjithashtu i bën faqet e internetit më të prekshme për tu hakuar. Sigurohuni që të përfshini shumë karakteristika të sigurisë, dhe mbani faqen tuaj dhe shtojcat azhurnuar rregullisht.

Gjigandi nikoqir GoDaddy e ka futur kapelen e tyre në rrjetin e ndërtimit të internetit tani me GoCentral. U befasova këndshëm nga cilësia e kësaj platforme!

Logoja e GoDaddyNdërsa GoDaddy nuk është aq i lehtë për t’u përdorur sa Wix, ai është akoma mjaft miqësor për përdoruesit. Dëshmia për këtë pretendim është se fjalë për fjalë kërkon vetëm disa minuta kohë, dhe faqja juaj e internetit është e gatshme të shkojë drejtpërdrejt! Ajo ofron më pak përshtatje, por për një zgjidhje të shpejtë, mund të jetë e vlefshme.

GoDaddy nuk përdor të njëjtin sistem model si ndërtuesit e tjerë. Ata përdorin projektuesin e inteligjencës artificiale (AI) për të krijuar faqen tuaj. Në thelb, ju përgjigjeni një grup pyetjesh, dhe ata do të hartojnë një sit bazuar në përgjigjet tuaja.

Thuaji se cili është biznesi juaj, pse dëshironi sitin, disa synime, nëse doni media sociale, dhe disa estetikë dhe keni gati modelin tuaj për të shkuar.

Ndërsa ata nuk janë një sit tërheqës dhe tërheqës, ju prapë mund ta rregulloni faqen tuaj nga paneli anësor, megjithëse është shumë më e kufizuar sesa faqet e tërhiqura dhe tërheqëse. Ju jeni në gjendje të ndryshoni gjithashtu temën e faqes tuaj.

GoCentral nuk është një platformë e-tregtisë elektronike, por është e aftë për të. Ju mund të shesni produkte të pakufizuar në internet, qoftë fizike apo dixhitale. Pagesat përpunohen përmes Paypal, Square, dhe portave të tjera të sigurta të palëve të treta.

Ata nuk paguajnë tarifa të transaksioneve, gjë që është vërtet e bukur. GoDaddy lejon gjithashtu që përdoruesit të rikuperojnë karrocat e braktisura.

Mbështetja me GoDaddy është e mahnitshme. Ata ofrojnë mbështetje telefonike 24/7 në rast se dëshironi të kontaktoni me një njeri aktual. Ata gjithashtu kanë një bisedë live në dispozicion në rast se nuk ju pëlqen telefoni.

Ata gjithashtu ofrojnë një tutorial të mrekullueshëm editorial. Nëse keni një problem gjatë ndërtimit të faqes tuaj, mund të klikoni në një flluskë pyetjesh për përgjigjen tuaj pa u larguar ndonjëherë nga redaktori!

rekuizitë

 • Uebfaqja juaj mund të jetë drejtpërdrejtë në pak minuta. Jo, kjo nuk është një ekzagjerim. Kjo fjalë për fjalë kërkon vetëm disa minuta për të ndërtuar faqen tuaj dhe për ta bërë atë të gjallë. Kjo është e mahnitshme!
 • Ata janë të mahnitshëm në optimizimin e motorit të kërkimit (SEO) dhe kanë ndërtuar mjete të shkëlqyera për të siguruar që faqja juaj të renditet dhe të shihet.
 • Programi i tyre i tregtisë elektronike mund të jetë i vogël, por ai ofron inventar të pakufizuar dhe asnjë tarifë transaksionesh!

Cons

 • GoDaddy nuk ka një treg aplikacioni. Ajo që shihni është ajo që merrni me ta në aspektin e veçorive dhe shtojcave.
 • Ju keni një kontroll krijues shumë të kufizuar në krahasim me shumicën e platformave të tjera të krijuesve të faqeve të internetit. Ata paraprakisht zgjedhin një model për ju bazuar në mënyrën se si ju përgjigjeni një seri pyetjesh, dhe ju keni një kontroll krijues shumë të kufizuar brenda modelit.

Krahasimi i vendeve si Wix

Këto janë disa nga karakteristikat kryesore të secilit prej faqeve të internetit si Wix dhe si krahasohen ato me njëra-tjetrën:

përfundim

Ka shumë alternativa të shkëlqyera për Wix nëse keni nevojë për disa veçori të ndryshme dhe Wix nuk është për ju. Secila prej platformave të kësaj liste ka diçka unike për të ofruar, pavarësisht nëse është ndërtimi i shpejtë, mbështetje e mahnitshme ose mjete të shkëlqyera të tregtisë elektronike, megjithëse i preferuari im është Weebly.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map