Si të Pritni një Uebfaqe: Domainet Inc, Hosting & Përmbajtja e sitit!

Planifikimi për të mësuar se si të presë një faqe në internet?


Përgëzime!

Ne kemi shqyrtuar rreth të gjitha detajet që ju nevojiten për ta bërë këtë sukses, dhe deri në kohën kur të arrini fundin e këtij artikulli, do të keni mbledhur gjithçka që duhet të dini rreth asaj se si të krijoni një faqe në internet, edhe nëse ndiheni si një porsalindur në këtë.

Si të presësh një faqe në internet

Shtë një fakt shumë prej nesh duan të dinë se si të presin një faqe në internet nga shtëpia, kështu që të uleni, të rrëmbeni kokoshka dhe më lejoni t’ju mësoj se si të presni faqen tuaj të internetit.

Këtu keni një udhëzues të shkurtër se çfarë të prisni:

 • Kuptimi i web hosting
 • Llojet e ndryshme të mbajtjes në internet
 • Zgjedhja e host-it të duhur
 • Të kuptuarit se çfarë është një emër domaini
 • Zgjedhja e emrit të duhur të domain-it për uebfaqen tuaj
 • Regjistrimi i një emri domain
 • Sa kushton për të pritur një faqe në internet?
 • përfundim

Këtu keni një marrëveshje BONUS ekskluzivisht për JU:

Hey! Kam biseduar me një zbritje të veçantë 62% me ZBRITJE SHKOLLORE EXCLUSIVELY për ju, lexuesit e blogut tim, kështu që kostot tuaja të pritjes mund të jenë aq të ulëta sa 2.64 dollarë në muaj!

Ju nuk do të merrni një marrëveshje më të mirë kudo si kjo! Nxitoni! Kjo është vetëm për një kohë të kufizuar!

Bashkohuni me Trajnimin FALAS

A doni të mësoni se si të ndërtoni 6 figura faqet e autoriteteve?

Bashkohuni me këtë trajnim falas për…

 • Më në fund keni një metodë të provuar për të gjetur niches fitimprurëse
 • Merrni hyrje në një metodë të hulumtimit të fjalëve pa mend
 • Mësoni si të nënshkroni përmbajtjen e cilësisë
 • Mësoni si të krijoni lidhje të kapelave të bardha në faqen tuaj pa dhimbje koke

Oferta përfundon vetëm deri në fund të majit 2020!

Kuptimi se si të presësh një faqe në internet

Keni dëgjuar ndonjëherë në internet? Mendoni për atë si një tokë të pafundme të pafund. Uebfaqja juaj do t’ju duhet një shtëpi dhe është në këtë tokë që ju duhet ta gjeni atë një shtëpi. Pra, web hosting në thelb i referohet një vendi ku të gjithë pronarët e faqeve të internetit ruajnë faqet e tyre të internetit. Skedarët tuaj thelbësorë, nga dokumentet në video deri tek imazhet, të gjitha do të mbahen në një host të uebit.

Mikpritësit në internet janë kompanitë që marrin me qira serverat / kompjuterët e tyre për t’u përdorur nga njerëz si ju, të cilët kanë nevojë për hapësirë ​​për të ruajtur faqen tuaj të internetit. Për më tepër, ata ofrojnë lidhje interneti në mënyrë që të mundësojnë kompjuterët e tjerë të hyjnë në atë që keni në faqen tuaj të internetit.

Më shpesh sesa jo, ju do të ekzekutoni në termin term hosting që mund të interpretohet të nënkuptojë ose kompaninë pritëse ose serverin që pret faqen tuaj të internetit. Pra, mos e lejo që të të hedh në një konfuzion. Do të takoni gjithashtu një term tjetër “qendër të dhënash” në komunikimet tuaja me hostet tuaj të internetit. Ta themi thjesht, ky është vetëm një strukturë ku janë ruajtur serverat.

Domain falas me pritjen

Mësoni më shumë rreth qendrave të të dhënave duke shikuar videon më poshtë. Ju çon përmes një turneu në qendrën e të dhënave hosting.com në Denver.

5 mënyra për të pritur faqen tuaj të internetit

Shërbimet e mbajtjes së uebit janë kategorizuar në plane. Kështu që kur filloni të gjuani për një plan për të krijuar faqen tuaj të internetit, është e lehtë të mërziteni nga lista e gjatë e të gjitha opsioneve në dispozicion.

Jo të gjithë janë të mirë për ju, kështu që në vend që të kërkoni një tregtar të ju tregojë se çfarë është e drejtë për ju, është më mirë nëse i kuptoni detajet nën secilin opsion pritës. Këtu është një listë e shkurtër e opsioneve të pritjes që do të mbulojmë shkurtimisht.

Nga të gjitha format e disponueshme të hostimit, pritja e përbashkët është aktualisht më e zakonshme. Për më tepër, është më pak e shtrenjtë për të gjithë. Nën hostimin e përbashkët, klientë të ndryshëm të mbajtjes në internet duhet të ndajnë gjithçka nga i njëjti kompjuter. Të gjitha llogaritë e pritjes mbahen në të njëjtën makinë të drejtuar nga i njëjti CPU. I njëjti server në internet gjithashtu jep të gjitha shërbimet.

Me pak fjalë, të gjitha faqet e internetit nën llogaritë e përbashkëta të pritjes konkurrojnë për të njëjtat burime të cilat, më shpesh sesa jo, janë të pakta. Pra, të kesh një sit të popullarizuar ose të madh të vendosur nën këtë pritje mund të mos shkojë mirë me ty.

dobësi:

Një server i dedikuar për server vjen me shumë karakteristika të shkëlqyera. Së pari, me një plan të tillë, ju merrni kontroll të plotë mbi të gjithë serverin, që do të thotë se mund të modifikoni sistemin operativ, të rregulloni cilësimet e konfigurimit, të ndryshoni interpretuesit e gjuhës dhe shumë më tepër. Sigurisht që kjo vjen me një kosto më të lartë.

Nëse shikoni për krijimin e një sistemi të menaxhimit të ndërmarrjes, atëherë ky plan që ju lejon të keni kontrollin dhe aftësinë për ta drejtuar atë. Meqenëse serveri është i juaji, kjo do të thotë se performanca e përgjithshme do të jetë e shkëlqyeshme. Uebfaqja juaj gjithashtu do të jetë më e sigurt.

Dobësia e vetme e madhe për këtë formë të hostimit është se është e shtrenjtë.

Ashtu siç e vendos emrin, serveri është thjesht një makinë virtuale. Nuk është fizike, ndryshe nga dy që kemi parë. Whatfarë është mirë është që ky plan ju lejon të keni kontroll të plotë të gjërave, ashtu siç është me një server të dedikuar. Pra, nëse shikoni të vini me aplikime me porosi ose biznese të tjera të ndërlidhura, VPS është një mundësi e shkëlqyeshme.

Edhe pse të gjitha këto makina virtuale ndajnë burimet e serverit, në një mjedis VPS, ato janë shumë pak në krahasim me një mjedis të përbashkët pritjeje. Pjesa juaj është mjaft e madhe që do të thotë se gjerësia e bandës dhe fuqia informatike janë goxha të konsiderueshme. Siguria është gjithashtu e garantuar. Edhe pse mund të ndani të njëjtën adresë IP, prania e një shtrese virtualizimi ju jep imunitet ndaj çështjeve që dalin nga faqet e tjera.

Pritja me bazë në cloud është lloji i pritjes që ju nevojitet nëse prisni të godisni, mesatarisht, dhjetëra mijëra vizitorë në ditë dhe ndonjëherë një sasi të paparashikueshme vizitorësh që shkon përtej kësaj. Të gjitha format e tjera të pritjes që kemi parë në të vërtetë kanë një kufi të caktuar. Të gjithë vijnë me kufizime, nga madhësia e kujtesës që mund të përdorë deri në kufijtë e ruajtjes dhe madje sasia maksimale e secilit mund të trajtojë.

Por me pritjen në re, faqja juaj e internetit do të jetë në gjendje të marrë trafik të lartë ose goditje të papritura të trafikut. Kompanitë pritëse përpiqen të balancojnë përdorimin e burimeve bazuar në fuqinë e disponueshme të kompjuterit. Sapo përdorimi rritet, ndoshta sepse një sit ka regjistruar një rritje të trafikut, sistemet reagojnë në përputhje me rrethanat, por kufizohet vetvetiu në atë që mund të trajtojë i gjithë sistemi.

Ajo që është mirë për këtë formë të hostimit është se dikush paguan për ato që ata përdorin me të vërtetë. Pra, nëse nuk mund të përballoni një pritje të shtrenjtë në internet, ky është alternativa më e mirë për ju.

Një dobësi në këtë formë të pritjes është se shumica prej tyre nuk kanë qasje rrënjësore. Qasja në rrënjë është ajo që do t’ju kërkojë nëse dëshironi të ndryshoni cilësimet e serverit ose të shtoni disa softuer.

Pra, kur mësoni se si të presni faqen tuaj të internetit, ju duhet të keni të gjitha këto njohuri në lidhje me planet e pritjes në skajin e mendjes tuaj.

Zgjedhja e host-it të duhur

Ju nuk jeni bërë ende për të bërë zgjedhje. Tani që ju e dini se çfarë të presin, detyra tjetër është të shikoni për një kompani të shkëlqyeshme të mbajtjes së faqes në internet. Një kërkim i shpejtë në motorët e kërkimit do të sjellë një listë të gjatë, secila ju tërheq me oferta të ëmbla dhe parajsë premtuese. Shtë interesante, secili prej tyre insiston të ofrojë burime të pakufizuara, qasje në stafin mbështetës miqësor dhe me njohuri, 99.9% në kohën e duhur, ta emërojë atë, por është një gabim i madh t’i besosh menjëherë.

Pra, ne kemi përmbledhur disa gjëra të rëndësishme që do t’ju ndihmojnë të merrni një vendim të saktë. Hidhi nje sy.

Pricemimi është një punë e madhe për shumë prej nesh por duhet të jetë faktori i fundit në vendosjen se me kë do të presë faqen tuaj të internetit?

Absolutisht jo!

Më shpesh sesa jo, paketat e pritjes me çmime të lira nuk paketojnë shumë. Shumë prej tyre nuk kanë karakteristikat kryesore që mund t’ju ndihmojnë të krijoni faqen tuaj të shpejtë dhe me lehtësi. Pra, në vend që ta bazoni vendimin tuaj vetëm në çmim, merrni pak më tej dhe shqyrtojini veçoritë që ofron çdo host nën secilën pako, atëherë krahasoni tarifat për të marrë një vendim.

Dhënë, ju presin që faqja juaj e internetit të jetë në krye të gjërave, por kjo nuk do të thotë se do të jetë 100% mirë gjatë gjithë kohës. Ndonjëherë ju do të ekzekutoheni në goditje teknike, siç janë çështjet e postës elektronike ose faqja që bie poshtë. Në këtë pikë, do t’ju duhet ndihmë e shpejtë teknike për të zgjidhur problemin. Pra, shikoni përreth se çfarë thonë klientët e kompanisë pritës në internet për stafin e tyre mbështetës.

A flasin gjuhën tuaj? A ofrojnë ndihmë teknike 24/7? Gjeni përgjigje për të gjitha këto pyetje.

Mos harroni vetëm fjalën e tyre për të. Shikoni vlerësimet nga klientët e tyre për të parë nëse dikush ka ngritur një çështje kundër garancisë së tyre në kohë. Po në lidhje me reputacionin e tyre në lidhje me kohën e duhur?

Gjithashtu, pyetni për të zbuluar nëse ata kanë vende të shumta rezervë për serverat e tyre pasi që kjo zakonisht ndihmon në sigurimin e 99.9% në kohën e duhur. Gjëja e fundit që dëshironi të shihni është faqja juaj të mos jetë e dukshme për vizitorët.

Ju mund të arrini një pikë dhe të vendosni, mirë, tani që unë e di se si të pres faqen time të internetit, është koha për të zhvendosur ingranazhet dhe të shikoni se si ndjehet të presë me këto kompani të tjera. Pra, para se të zgjidhni hostin tuaj në internet, lexoni kushtet e tyre të shërbimit dhe kuptoni se cilat janë kërkesat e tyre kur dikush vendos të transferojë emrin e domain në një host tjetër.

Rikthimi është kaq i rëndësishëm kur zotëroni një uebfaqe. Thingdo gjë mund të ndodhë dhe ju mund të përfundoni duke humbur të gjitha të dhënat tuaja. Përndryshe, ju mund të vendosni ta fshini atë vetëm për të kuptuar më vonë se keni fshirë skedarë të rëndësishëm dhe keni nevojë për to sa më shpejt të jetë e mundur.

Disa pritës të internetit ofrojnë shërbime të mjaftueshme rezervë siç janë kopjet automatike, ato mund të jenë ditore ose për orë. Prandaj, shikoni se çfarë ofron kompania në lidhje me këtë.

Jo të gjitha kompanitë e mbajtjes së faqes në internet do t’ju lejojnë të keni akses në faqen tuaj në internet në çdo kohë dhe kudo. Disa madje vendosin një kufi në atë që ju mund të përdorni. Epo, këto janë kompanitë që duhet të shmangni. Sigurohuni që hosti në internet që ju zgjidhni mund t’ju lejojë të përdorni serverin dhe të bëni ndryshime nëse janë në emailin tuaj, cilësimet e serverit, emrin e tij.

Disa web hoste kanë hapësira ku specializohen më së miri dhe kanë një pasim të madh. Hapësirat më të zakonshme përfshijnë bloget, biznesin e vogël, biznesin në rritje dhe tregtinë elektronike.

Një kërkim i shpejtë në internet duhet t’ju tregojë se cilat janë shumica e klientëve të hostit. Të kesh një host që i kupton nevojat e industrisë suaj është një shtesë e shkëlqyeshme për suksesin e faqes tuaj.

Ja ku duhet të jesh kaq i vëmendshëm. Elsefarë tjetër ofron kompania pritëse përveç që thjesht pret faqen tuaj te internetit?

Kujdesuni për llogaritë e postës elektronike, veçoritë e përcjelljes së postës elektronike, rezervime të rregullta të të dhënave, politikën e domain falas, emrin e tij. Nëse e shihni që ata ofrojnë të gjitha këto gjëra kryesisht pa pagesë, atëherë mos hezitoni të regjistroheni për shërbimet e tyre.

Pra, shkoni menjëherë përpara dhe zgjidhni një host në internet që plotëson të gjitha këto kërkesa.

Të kuptuarit se çfarë është një emër domaini

Diçka tjetër kaq e rëndësishme që do t’ju duhet përveç një llogarie pritjeje është një emër domain. Uebfaqja juaj do t’ju duhet identitet dhe kjo është ajo që ne i referohemi si një emër domaini. Shembuj të domeneve përfshijnë facebook.com, google.com, twitter.com ose gmail.com.

Mbani në mend se ky domain do të bëjë gjithashtu një pjesë të adresës tuaj të personalizuar të emailit, për shembull, [e mbrojtur me email] Kur keni domenin e duhur, ju i jepni uebsajtit tuaj një shans të lartë për të qenë i suksesshëm. Një domen i keq mund të ketë efekte të gjera, më keq se mund të pengojë rritjen e biznesit tuaj në rastin e faqeve të internetit profesionale / të biznesit.

Zgjedhja e një emri domain është një vendim një herë. Farëdo që të zgjidhni është ajo me të cilën do të jetoni për kohën që do të përdorni faqen e internetit. Në fakt nuk është ndryshe nga zgjedhja e një emri të kompanisë. Ju duhet të bëni shumë përpjekje, mendime dhe çdo gjë tjetër që ju nevojitet për të arritur në një vendim të mirë.

Më poshtë kemi thjeshtuar atë që duhet të bëhet vetëm për të qenë në rrugën e duhur për të gjetur fushën tuaj ideale.

Bëni atë të shkurtër

Se si funksionon mendja njerëzore është një çështje e shkencës së vështirë dhe debateve të pafund por ajo që shumë prej nesh e dinë është se urren gjëra të gjata dhe të ndërlikuara. Moreshtë më e pranueshme për gjëra të thjeshta për këtë arsye duhet të siguroheni që emri i domain-it të jetë i thjeshtë dhe i shkurtër.

Përfshini fjalë kyçe

Fjalët kyçe janë kaq miqësore për motorët e kërkimit dhe kjo është arsyeja pse ju duhet të mendoni t’i vendosni ato diku në atë emër domain. Por mos e bëni direkt sepse algoritmet e fundit të Google duket se funksionojnë kundër kësaj.

Tweak ato pak, hedhin një letër shtesë. Kjo do të bëjë hile, dhe faqja juaj e internetit ka të ngjarë të jetë miqësore me motorët e kërkimit.

Mbani larg personazheve qesharake

Karakteret qesharake përfshijnë gjëra të tilla si grilat, numrat dhe shenjat e tjera të pikësimit të pikësimit. Nëse dikush ju pyet emrin e faqes tuaj dhe ju u thoni atyre gojarisht “dy pesë tre pikave të nxehta”, kur të zbresin ta kërkojnë atë, ata nuk do ta dinë nëse keni menduar për 253hot.com ose twofivethreehot.com. Pra, për të shmangur këtë lloj konfuzioni, përmbaheni asaj që është e thjeshtë dhe e drejtë.

Bëni atë të paharrueshëm

Statistikat vlerësojnë se numri aktual i faqeve të internetit në botë është mbi 1 miliard. Mendoni për atë, atëherë mendoni për të gjithë ata miliarda emra domain. Si e bën të qëndrojë e jotja? Paj, kënaquni me miqtë, familjen dhe palët e tjera dhe kërkoni sugjerimin e tyre. Bëni emrin jo vetëm të paharrueshëm, por edhe tërheqës dhe tërheqës.

Zonat e synuara ose audienca

Nëse drejtoni një biznes dhe dëshironi që vendndodhja ose audienca juaj specifike të njihet, konsideroni ta përfshini atë në emrin tuaj. Ju mund ta bëni atë të shfaqet si roofrepairtexas.com ose carhiretexas.com.

Zgjidh një zgjatje të përshtatshme

Ka kaq shumë shtesa që ju mund të zgjidhni të përdorni nga .com, .net, .org, .biz në .me, .info, .co dhe shumë të tjerë. Secila prej tyre ka peshë të ndryshme në lidhje me faktorë të ndryshëm të rëndësishëm, kështu që sigurohuni që të zgjidhni me mençuri. Këshillat më të mira do të ishin, zgjidhni një zgjatje .com sepse kjo është ajo që është e njohur, me reputacion dhe në gjendje të përshtatet në situata të ndryshme.

Mjete të tilla si kërkimi i menjëhershëm i domenit ose emrat e PC mund t’ju ndihmojnë të kërkoni për të zbuluar nëse një emër i veçantë i domain është i disponueshëm.

Tjetra ju duhet të blini një emër domaini tani kur më në fund keni gjetur diçka të përshtatshme.

Disa hostë në internet do t’ju lejojnë të regjistroheni një falas pasi blini një llogari pritjeje prej tyre. Shumica e pritësve në internet e bëjnë këtë. Të tjerët do të zgjedhin ta bëjnë atë në emrin tuaj nëse dëshironi, por për këtë, do të duhet të paguani akoma tarifat e regjistruesit.

Nëse vendosni të blini nga një regjistrues domeni, do t’ju duhet të kaloni në kosto. Pas kësaj, ju do të keni të gjitha të drejtat për këtë emër domain për kohën që do të keni paguar për të. Gjithmonë është e këshillueshme që të regjistroni domenin tuaj direkt me regjistruesin, pasi që do t’ju rendisë si pronar.

Në të kaluarën, ka pasur raste kur njerëzit janë ankuar se hosti i uebit që ata kanë lënë për të regjistruar një domen në emër të tyre e kanë listuar veten si pronarë. Ju nuk dëshironi që kjo të ndodhë me ju.

Në varësi të kompanisë që ju zgjidhni, ju mund të paguani diku midis $ 10-15 $ në vit për fushat tipike .com. Disa nga vendet e njohura nga të cilat mund të blini domenin tuaj përfshijnë:

Përndryshe, mund të shkoni të blini një domain tashmë të regjistruar, i njohur zakonisht si një domain pas tregut.

Një domen pas tregut është ai që dikush tashmë e regjistruar ose mbase nuk ka arritur të rinovojë. Disa kushtojnë deri në dhjetëra miliona dollarë. Mimi mesatar varion nga 3000 – 9000 $. Mimet për këto fusha kryesisht mbështeten në fjalët kyçe dhe moshën e emrit të domain.

Disa nga tregjet e njohura të domenit pas tregut përfshijnë:

Doesfarë kushton për të pritur faqen tuaj të internetit?

Vetëm të dish se si të presësh një faqe në internet nuk është e mjaftueshme. Ju gjithashtu duhet të dini se çfarë kushton për ta bërë këtë. Kur është fjala për pritjen, ju keni një larmi opsionesh për të zgjedhur nga ju madje mund të presni uebfaqe falas, por nuk është një ide e mirë). I mbani mend? Secili plan tërheq një normë të ndryshme dhe kështu i takon individit ose biznesit të kuptojë se çfarë u përshtatet atyre.

Pritja e përbashkët është ndoshta më e përballueshme nga të gjitha. Nëse shikoni të krijoni një blog të thjeshtë ose një faqe interneti profesionale për biznesin tuaj të vogël, atëherë ky është plani ideal për ju. Ju mund të paguani aq të ulët sa 50 dollarë në vit për një pritje të përbashkët.

Por kur blogu ose biznesi juaj fillon të degëzohet, do t’ju duhet të transferoheni në një host tjetër, me siguri një host të dedikuar për server ose një host VPS. Presin që të paktën 29,99 dollarë në muaj për mbajtjen në VPS dhe një minimum prej 99,99 $ / muaj për pritjen e dedikuar të serverëve. Serveri i përkushtuar i serverit duhet të jetë më i shtrenjti nga të gjitha format e pritjes.

dizajni: Ju sigurisht që do të dëshironi që faqja juaj e internetit të ketë një pamje imponuese dhe për këtë, do të duhet të investoni në një dizajn të shkëlqyeshëm. Ju mund të merrni një temë të bërë nga paratë, shumica e të cilave janë falas. Por nëse vendosni të blini, mund të paguani gjithçka midis $ 0 – 100 $. Temat e personalizuara kanë tendencë të jenë pak më të shtrenjta ($ 500 – $ 3000). Ju gjithashtu mund të keni nevojë për imazhe ose grafika profesionale, të cilat mund t’ju kushtojnë midis 15 – 20 $ 20 $, por gjithashtu mund të vini imazhe falas për faqet e internetit që janë me cilësi të mirë nëse dini se ku mund të shikoni.

përmbajtje: Përmbajtja është mbret, thonë ata. Nëse vendosni të dilni me të, mirë për ju. Sidoqoftë, nëse vendosni të punësoni një shkrimtar, prisni të paguani disa dollarë për këtë. Mimet ndryshojnë nga shkrimtari në shkrimtar. Ju gjithashtu mund të punësoni një agjenci për atë për ju, por sigurohuni që kushdo që punësoni të ketë njohuri për mënyrën e shkrimit të përmbajtjes së faqes në internet për SEO dhe njerëzit.

përfundim

Nëse në fillim të këtij artikulli e keni ditur zilch se si të presni një faqe në internet, tani duhet të jetë ai moment që ju dëshironi të përkuleni në anën e pasme.

Nëse dëshironi, mund ta përsërisni këtë përsëri dhe përsëri për të kuptuar më thellë se çfarë do të thotë secila zonë, nga të kuptuarit e hostëve të uebit, të mësuarit e llojeve të ndryshme të mbajtjes së faqes në internet dhe si të zgjidhni atë të duhur për të ditur se çfarë është një domain, si të zgjidhni atë të duhurin dhe të shkoni përpara për ta regjistruar atë.

Duke ditur gjithashtu se sa kushton për të krijuar një faqe në internet, sigurohuni që të planifikoni mirë për të. Përafroni nevojat tuaja me buxhetin tuaj në mënyrë që të mos shpenzoni më shumë se sa është e nevojshme. Së fundmi, mos harroni të bëni më shumë përpjekje për të gërmuar të gjithë informacionin që ju duhet të dini në lidhje me një kompani ose një artikull. Lexoni më shumë rishikime nga njerëz të vërtetë dhe çfarë përdoruesit në forume kanë për të thënë në lidhje me elementet specifike të web hosting.

Për shembull, HostGator ka fituar vlerësime të jashtëzakonshme dhe vlerësime të larta nga përdoruesit e kënaqur në të gjithë rrjetin. Për nevojat tuaja në web hosting, sigurohuni që t’i provoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map