Si të strehoni një faqe interneti falas: Ku ta bëni faqen tuaj tani

A keni menduar ndonjëherë të krijoni një faqe në internet vetëm për të braktisur idenë sapo filluat të shikoni në detaje? Nëse po, nuk jeni patjetër vetëm! Shumë njerëz ndjehen plotësisht të mërzitur nga të gjitha detajet teknike të përfshira në krijimin dhe pritjen e faqes së tyre të internetit, por sot do t’ju tregojmë se si të organizoni një faqe në internet falas me bujë minimale.


Si të presim një faqe në internet falasNëse nuk dini shumë rreth pritjes në internet, gjetja e ofruesit të duhur të pritjes së pritjes mund të jetë vërtet konfuze. Si do të dini se cilat karakteristika duhet të kërkoni në një shërbim pritës? Sa duhet të prisni të paguani? Ku filloni madje? Sigurohuni që vazhdoni të lexoni për ta zbuluar!

Epo, nëse po kërkoni informacione se si të presni faqen tuaj të internetit falas, unë kam një lajm të mirë dhe një lajm më të mirë. Lajmi i mirë është se ka shumë opsione hosting me cilësi të lartë atje që janë absolutisht falas!

Edhe më mirë, unë do t’ju mësoj gjithçka ju duhet të dini se si ta krijoni faqen tuaj falas falas dhe pastaj t’ju ofroj disa rekomandime të shkëlqyera se ku ta bëni atë.

Le të fillojmë!

Si të presim një faqe në internet falas: hapi i parë

Krijimi i një faqe në internet është me të vërtetë vetëm hapi i parë për marrjen në internet. Ju gjithashtu do të duhet të presë sitin. Web hosting është kur një person (ose një kompani) merr me qira hapësirë ​​në një server. Këta janë kompjuterë që ruajnë përmbajtjen tuaj ndërsa caktoni gjithashtu faqen tuaj një adresë unike të Protokollit të Internetit.

Mendoni për një server si një ndërtesë apartamentesh. Uebfaqja juaj është një apartament në atë ndërtesë. Adresa IP për faqen tuaj është unike por gjithashtu e bazuar në server. Kjo është e ngjashme me mënyrën se si e gjithë ndërtesa e apartamenteve ka një adresë të caktuar rruge, dhe adresat individuale të secilit apartament brenda bazohen më pas në atë adresë.

Të interesuar të mësosh më shumë? Shikoni këtë video nga GoDaddy me titull “isfarë është Web Hosting?”

Ju mund të gjeni shumë mundësi për të paguar për web hosting. Por shumica e individëve dhe bizneseve të vogla nuk kanë nevojë të blejnë web hosting. Ka shumë mundësi falas që do të ofrojnë shërbime të shkëlqyera pritjeje.

Si të presim një faqe në internet falas:

 1. Vendosni të presë veten (metodë DIY)
 2. Përdorni një ofrues hosting të palëve të treta që ofron falas mbajtjen e faqes në internet

Dhe pyetja juaj tjetër është ndoshta …

Si mund të presim një faqe në internet falas duke përdorur metodën DIY?

Pritja e një siti falas në kompjuterin tuaj kërkon një njohuri teknike dhe pak fat. Unë them fat sepse ofruesi juaj i shërbimit të internetit duhet të lejojë mbajtjen në internet – dhe shumë jo. Ju do të duhet të telefononi ISP-në tuaj ose të vizitoni uebfaqen e tyre për të zbuluar nëse lejohet mbajtja në internet e shtëpisë.

Nëse po, atëherë jeni gati për hapat e ardhshëm:

 • Identifikoni adresën tuaj IP
 • Hapni rrjetin tuaj ekzistues pa tel
 • Gjeni Protokollin tuaj të Internetit
 • Vendosni adresën tuaj IP
 • Instaloni softuer për menaxhimin e bazës së të dhënave (Wampserver është një zgjedhje popullore)

Për të qenë e qartë, ky proces zakonisht rekomandohet vetëm për njerëzit me një sasi të drejtë të njohurive në kompjuter, kështu që nëse nuk është ju, është me siguri më e mira që thjesht të filloni të shikoni në koston e një uebsajti në vend.

Shumë njerëz më pyesin “si ta pres falas faqen time në internet edhe nëse nuk di shumë gjëra në internet?” Përgjigja është të përdorni një shërbim pritës të palëve të treta.

Domain falas me pritjen

Si të presim një faqe në internet falas duke përdorur një palë të tretë

Nëse po e pyetni veten “Ku mund ta pres faqen time të internetit falas?” atëherë ja çfarë po kërkoni.

Pritja e Palës së Tretë është zakonisht shumë më e lehtë sesa vendosja e pritjes së vetes. Platformat e pritjes së palëve të treta shpesh janë të dizajnuara për njerëzit që nuk dinë (dhe nuk duan domosdoshmërisht të dinë) një mori detajesh teknike. Plus, problemet specifike zakonisht mund të trajtohen drejtpërdrejt nga një staf mbështetës i kualifikuar.

Sidoqoftë, ka edhe disa avantazhe në platformat e pritjes falas. Faqja juaj mund të ketë reklama të padëshiruara. Kapaciteti i deponimit dhe zgjedhjet e dizajnit gjithashtu mund të jenë të kufizuara.

Në përgjithësi, megjithatë, pritja falas do të funksionojë mirë për faqet personale dhe ato të vogla dhe të mesme. Këtu janë disa nga zgjedhjet e njohura që me gjasë do të doni t’i konsideroni:

Kjo është një nga platformat më të njohura për ndërtimin e një faqe në internet. Por ato ofrojnë më shumë sesa shërbime të krijimit të faqes në internet. Ju gjithashtu mund të presë faqen tuaj në WordPress, gjithashtu!

Avantazhi i madh këtu është që ju mund të ndërtoni dhe strehoni faqen tuaj duke përdorur të njëjtën platformë. Kjo mund të shkurtojë në mënyrë dramatike kurbën e të mësuarit.

Ju merrni 3 GB ruajtje falas së bashku me një bandë gjerësi të pakufizuar mujore dhe asnjë kufi në madhësinë e skedarit. Nëse doni një fushë me porosi, dizajn unik dhe kapacitet më të madh të ruajtjes, do të keni të ngjarë të blini shërbime shtesë.

Si WordPress, Weebly gjithashtu ofron ndërtimin e faqes në internet dhe hostimin. Ndërsa nuk janë aq të njohura sa WordPress, ato janë ende shumë të njohura. Modelet e tyre të lëmuara dhe moderne zakonisht vlerësohen shumë.

Pritja e tyre falas ka një limit ruajtjeje 500 MB dhe një limit të madhësisë së skedarit 10 MB. Ata ofrojnë një bandë të pakufizuar.

Emrat e domain janë të kufizuar në nënfushat e Weebly.com. Gjithashtu, ata nuk kanë asnjë shërbim falas me email. Sitet në Weebly nuk kanë reklama nga palë të jashtme, por ato vendosin logon e tyre në cepin e faqes tuaj.

Nëse po ekzekutoni një dyqan virtual, mund të përmirësoni planin e tregtisë elektronike të Weebly për vetëm 8 dollarë në muaj. Natyrisht, kjo mposht qëllimin e pritjes falas – por kjo është akoma një mënyrë me shumë pak çmime për të marrë një dyqan elektronik në internet me lehtësi.

Po kërkoni diçka pak më të njohur? Google ofron mjetin e vet për krijimin e faqeve në internet. Google Sites është pjesë e platformës G Suite, dhe ndërsa Google Sites është krijuar më shumë për një sit që synohet të arrihet nga një ekip, ndërtimi themelor i faqeve dhe karakteristikat e pritjes do të punojnë për një faqe të vogël të dedikuar për çfarëdo teme që ju pëlqen.

Ata ofrojnë 100 MB hapësirë ​​falas. Gjerësia e brezit të tyre është një GB në ditë me një madhësi skedari prej 20 MB.

Kështu që shpresojmë deri tani, nuk do të pyesni veten “Ku mund të pres një faqe në internet falas?”, Po mendoni se cili nga opsionet e mësipërme është i duhuri për ju.

Nëse qëllimi juaj është të krijoni një biznes ose thjesht dëshironi të shfaqni një projekt personal, ndërsa mësoni se si të krijoni uebfaqen tuaj falas ju me siguri do të dëshironi të mbani shpenzimet kur krijoni dhe pritni në faqen tuaj të parë.

Nëse jeni një përdorues me përvojë në internet, ose thjesht keni një gatishmëri për të mësuar, mund të jeni në gjendje të pritni vetë faqen tuaj.

Nëse nuk është një opsion, do të doni të gjeni një host të palës së tretë që ofron shërbime falas. Ndërsa gjithmonë do të ketë veçori shtesë për të blerë, zakonisht mund të merrni bazat – dhe shpesh shumë më tepër – pa shpenzuar asnjë monedhë.

Të gjitha ato që thanë, nëse keni ndërmend të fitoni para nga faqja juaj e internetit, ose t’i renditni mirë për termat e kërkimit në Google, atëherë faqet e lira falas me të vërtetë thjesht nuk punojnë, kështu që pritja është opsioni juaj më i mirë.

Nëse ky është rasti, atëherë këtu është hosti që ne ju rekomandojmë, dhe ata po u japin lexuesve tanë një marrëveshje të veçantë tani, prandaj hidhni një sy nëse është i përshtatshëm për ju.

Logoja e HostGatorit

Zgjedhja jonë # 1 e mbajtjes së faqes në internet:
Merrni pritjen më të lartë të vlerësimit për sa më pak
2.64 dollarë në muaj

StartBloggingOnline.com miratoi pritjen e pritjes

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map