En Ucuz Web Hosting Hizmetleri 2020: Karşılaştırmalı Fırsatlar Karşılaştırıldı

Dürüst olalım. Yapabilseydiniz, mevcut en özellikli yığın barındırma hizmetini elde edersiniz ve en ucuz web barındırma bulmak aklınızda olmazdı. Maksimum faturaya sahip özel bir sunucu, aylık faturaya bakmak zorunda kalana kadar harika görünüyor.


Birçok işletme için, ucuz web sitesi barındırma maliyetleri düşük tutmak için gereklidir. Ancak, ucuz hosting ararken, fiyat işlevselliği ile dengelemek istiyorum…

Bütçe web hiçbir perks ile hosting ücretli bir ev sahibi olma amacını yener. Paylaşılan barındırma en belirgin çözümdür.

Bugün, mevcut en iyi ucuz barındırma bir göz atacağız. Tüm bu sağlayıcıların 5 $ / ay’ın altında gelen seçenekleri var.

Hızlı cevabı istiyorsanız, özel bağlantımızı kullanarak HostGator ile ayda sadece 2,64 ABD doları karşılığında başlayabilirsiniz.

HostGator logosu

Bizim # 1 web hosting seçim:
En az puan alan hosting al
Aylık 2,64 ABD doları

StartBloggingOnline.com onaylı barındırma

Bununla birlikte, biraz daha şeylere bakmak isterseniz, hangi ucuz web barındırma hizmetinin sizin için doğru olduğuna karar vermek için bu kılavuzu kullanabilirsiniz..

Ucuz web hosting: ihtiyacınız olanı almak

En ucuz web hosting

En ucuz hosting siteleri, web sitesi oluşturma araçları, cPanel Kontrol Paneli ve 7/24 sunucu izleme gibi aynı standart özelliklerin çoğunu sunar..

Bazı siteler, seçmeniz için sizi denemek ve sallamak için başka avantajlar içerir. Sınırsız web sitesi ve alt alan adı içerebilirler. Güçlü bir kullanıcı için harika, ancak sadece bir portföy sitesi oluşturmak isteyen kişi için anlamsız.

Birinci kural, sizin ve web siteniz için hangi özelliklerin en önemli olduğuna karar vermektir. En ucuz web barındırma en iyi web ihtiyaçlarınız için hosting seçim olmayabilir. Pek çok seçenekle bu görevi çok zor bulabilirsiniz. Bununla birlikte, seçiminizde muhtemelen en üst sıralarda yer alacak üç kriter, çalışma süresinin güvenilirliği, bilgisayar korsanlarına karşı güvenlik ve ihtiyaç duyduğunuzda mevcut teknik destektir.

Ve tüm bu temel kriterlerin altında yatan faktör hızdır. Güvenilir bir kesintisiz çalışma garantisi sunan hızlı bir site istiyorsunuz. Hızlı yanıtlar veya güvenlik sorunlarına erken müdahale, siteniz için daha az kesinti süresi anlamına gelir. Ve teknik destek hızlı bir cevap her zaman açığız. Ödeme işlemi sırasında, tüm bu ölçütlerin yanı sıra bir web servis sağlayıcısının şartlarını ne kadar şeffaf hale getirdiğini ilk kez tadacaksınız..

Nasıl ucuz web sitesi aşağı kırmak

En ucuz web sitesini bulmak için, genellikle sınırlı bir süre promosyon fiyatı olan listelenen başlangıç ​​fiyatıyla başlayacağız. Çoğu site, karşılaştırmanıza yardımcı olmak için düzenli olarak fiyatlandırılır. Yenileme maliyetleri de karışımın bir parçası. Ardından, standart özellikler ve avantajlarla ilgili fiyat için ne elde edeceğinizi düşüneceğiz. Son olarak, gizli olsun ya da olmasın diğer maliyetleri dikkate alacağız.

Konuyu basitleştirmek için, ucuz planı kurma ve sürdürme maliyetlerini, herhangi bir çan veya ıslık olmadan inceleyeceğiz. Alan adları ve kurulum maliyetleri ile ilgili bilgiler ilk dönem ve sonraki dönemler için dahil edilir. Açıklamalar, barındırma anlaşma fiyatını koyabilecek herhangi bir oyun değiştirici özelliğini içerir. Zaman ve çaba en ucuz web sitesi barındırma nihai maliyet katkıda.

Sitenizi kurarken, kayıt işlemi boyunca tüm siparişi dikkatle okuyun ve okuyun. İndirimler yalnızca belirli faturalandırma döngüleri için geçerli olabilir. Ve küçük baskıyı da unutmayın. Bazı siteler, ihtiyacınız olmayabilecek eklentiler için sizi otomatik olarak seçebilir. Ucuz web hosting ucuz dışarı alacak ekstralar.

En ucuz web hosting

Şirket Yük hızı Ekstra özellikler Müşteri desteği Geçerli fiyatı kontrol edin
HostGator Harika Muhteşem Harika En iyi anlaşma!
1&1 Harika Muhteşem Harika Fiyatları kontrol et
Küçük Portakal İyi Harika Harika Fiyatları kontrol et
A2 Hosting Harika Harika İyi Fiyatları kontrol et
Toplam Sunucu Çözümleri İyi Yeterli İyi Fiyatları kontrol et
Greengeeks Yeterli İyi İyi Fiyatları kontrol et
Web Hosting Merkezi Yeterli Yeterli Yeterli Fiyatları kontrol et
InMotion Barındırma İyi Yeterli Yeterli Fiyatları kontrol et
iPage Yeterli Harika Harika Fiyatları kontrol et
SiteGround Harika İyi Yeterli Fiyatları kontrol et

Genel olarak en ucuz web barındırma hizmetleri

HostGator’ın masaya getirdiği avantaj, isim tanıma özelliğidir. Uzun zamandan beri Google ve Yahoo gibi prestijli müşterileri rafa kaldırdı. HostGator, yeni başlayanların size bol miktarda yaratıcı ilham vermek için 4.500’den fazla şablonla web sitelerini oluşturmalarını kolaylaştırır. Paylaşımlı hosting için uygun fiyatlı bir seçenek sunar.

Maliyetler

Diğer siteler gibi, HostGator ayda en düşük fiyatı 5.56 $ (veya bu bağlantıyla yarıdan daha az), ancak sadece 36 aylık bir sözleşme ile övünüyor. Bu, sadece 45 günlük para iade garantisi sağlayan bir hizmetle 200 $ ön ödeme anlamına gelir. Aylık fiyat, ayda 8,76 $ ‘dır. Kurulum ücreti yoktur ve alan adınız ilk yıl için ücretsizdir. Yenileme maliyeti ilk yıldan sonra 12,95 $.

HostGator başlığı

Oyun değiştirici

Sitenizi çevrimiçi bir mağaza olarak kullanmayı planlıyorsanız, Tarama Planı önemli bir oyun değiştirici ile birlikte gelir. Bu plan, bir e-ticaret sitesi için gerekli olan özel bir IP’yi desteklemez. Bu, bir sonraki plana geçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Ancak bu sizin için endişe etmiyorsa, aşağıdaki düğmeyi kullanarak Hostgator’ın fiyatlarına ev sahipliği yapma konusunda büyük bir indirime sahibiz.

1&1, mevcut indirimi için ayda en düşük fiyatı 0,99 $ ‘a sunma ayrıcalığına sahiptir. Web sitenizi oluşturmak için mükemmel bir araç koleksiyonu sunar. PC Mag, WordPress hosting için en iyi seçim olarak seçti. Benzersiz teklifleri arasında Başlangıç ​​Planı ile bile bir SSL sertifikası bulunmaktadır. NCM Online Yüzde 100 Çalışma Süresi Ödülü ile sağlam bir performans sergiliyor.

Maliyetler

0,99 ABD doları fiyat elbette bir promosyon indirimi. Bu promosyonların maliyeti büyük farklılıklar göstermekte ve fiyatı farklı zamanlarda 4.99 $ ‘dır. İncelenen sağlayıcıların çoğu gibi, gerçek maliyetleri bulmak için siteyi araştırmanız gerekir. Başlangıç ​​planı için normal fiyat ayda 14,99 $ veya indirimli maliyetin 14 katıdır. Alan adınız için kurulum ücretsiz.

Mevcut indirimle, inanılmaz düşük bir fiyat olan yıllık bir kerelik 11,88 $ maliyet ödersiniz. Ancak, normal fiyata, barındırma maliyetiniz tam anlamıyla şaşırtıcı 179.88 $ ‘a fırlıyor. İlginçtir, en ucuz barındırılan seçenek ve yıllık fatura döngüsü için en pahalı web barındırma sağlayıcısıdır.

Etki alanı fiyatları da ilk yıl 0 $ ‘dan, çoğu barındırma sağlayıcısı için hemen hemen standart olan 14.99 $’ lık bir yenileme oranına yükseliyor. Ek bir maliyet olsa da, sektördeki alan adı maliyetleriyle uyumludur.

Oyun değiştirici

Birkaç şey mümkün oyun değiştiriciler olarak dışarı sopa 1&1. İlk olarak, 30 günlük kısa bir para iade garantisi sunar. Birçok sağlayıcı daha fazla zaman ve hatta her zaman garanti sunduğunda, bu zaman çerçevesi karşılaştırıldığında ucuz görünür. İkincisi, Başlangıç ​​Planında, yüksek trafikli siteleri etkileyebilecek veya sitenizde resim yoğunsa 600 MB’lık bir bellek kapağı vardır..

Küçük Portakal uygun şekilde adlandırılmıştır, çünkü çok sayıda gereksiz özelliğe sahip tam gelişmiş bir siteye ihtiyaç duymayan kullanıcılar için daha düşük fiyatlı planlar sunar. Başlangıç ​​planı, bir üçüncü taraf hizmetinden geçtiğinizde yaklaşık 15 ABD doları tutarında bir alan adı içermiyor.

Bir alan adının olmamasına rağmen, fiyat için iyi bir değer sunar. 350’den fazla web uygulaması ve ücretsiz günlük yedeklemeler ile sağlayıcı, hem bireysel hem de işletme sahibi için sunabileceği çok şey var.

Maliyetler

Düşük maliyetli planlara ulaşmak için üst menüden paylaşılan barındırma’yı seçin. Orada, Tiny Planını ayda 2.92 $ ‘da bulacaksınız, bu da ne elde ettiğiniz için doğru bir açıklamadır. Bir yıllık sözleşme için 35 MB karşılığında bir site için 500 MB depolama alanı ve 5 GB depolama alanı içerir. Site, gelecek yıl 55 dolardan yenileneceğini belirten bir ileti görüntülediğinden, bu fiyatın promosyon fiyatı olduğu görülmektedir. 24 ve 36 aylık planlar aynı fiyata yenileniyor.

Oyun değiştirici

Küçük Portakal’ın gücü, ihtiyacınız olan özellikleri eşleşen bir planla eşleştirme yeteneğinde yatmaktadır. Hayır fırfırlar arıyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın. Birçok barındırma hizmeti sınırsız özelliklere sahip olsa da, bu bazı kullanıcılar için aşırı olabilir. Ve uygun şekilde adlandırılmış Tiny Planına rağmen, daha büyük barındırma sağlayıcıları ile eşit şartlara ulaşmasını sağlayan Yüzde 100 Uptime Ödülü kazanmayı başardı..

A2 Hosting, NCM Online tarafından En İyi Web Sunucusu olarak sektörde büyük saygı görmüştür. Sağlayıcı güvenlik konusundaki vurgusuyla dikkat çekiyor. Cloud Flare içerik dağıtım ağını entegrasyonundan HackScan korumasına kadar web siteniz için güvenli ve hızlı bir ortam sunar. Çevrimiçi bir mağaza kuruyorsanız, işinizde başarılı olmak için güvenlik çok önemlidir.

Maliyetler

Barındırma maliyetleri 3.92 $ ‘dan başlar ve normal $ 7.99’dur. Ancak, bu rakamlar peşin ödeme yaptığınız 24 aylık bir sözleşme için geçerlidir. Aylık 4.90 $ ‘lık indirimle ödeme yapabilirsiniz. Alan adı fiyatı Lite Plan’a dahil değildir, ancak 14.95 $ yıllık maliyet makul. Tüm bu rakamlar göz önünde bulundurularak, alan adınızın maliyeti hariç, ayda 58,80 ABD doları, bir yıl için 52,86 ABD doları veya 93,96 ABD doları ödersiniz..

Oyun değiştirici

Etkileyici özellikleri sizi sallamak için yeterli değilse, her zaman para iade garantisi ve yüzde 99,9 kesintisiz çalışma garantisi A2 Hosting’i başka bir görünüme layık kılar. Sitenin sözünü de almanıza gerek yoktur. Beğen 1&1, NCM Online güvenilir hizmetini Yüzde 100 Çalışma Süresi Ödülü ile de kabul etti. Ayrıca ABD’deki en hızlı web barındırma hizmetini de alacaksınız.

Total Server Solutions, başlangıç ​​planı Dork’ta tek bir etki alanı ile sınırsız disk alanı ve bant genişliğine sahip barındırma hizmeti için sağlam bir seçenek sunar. Yeni sürüme geçişler Nerd Planı ile sınırsız alan adlarınızı, ücretsiz özel IP adresinizi ve özel SSL’nizi alır.

Bu plan en ucuz plan olmasa da, bir SSL pahalı ve tekrarlanan bir yatırım olabileceğinden akılda tutulması gerekir..

Maliyetler

Promosyon fiyatlandırması 36 aylık sözleşme veya 142,20 $ ön ödeme ile aylık 3,95 $ ‘dan başlar. İlk yıl için ücretsiz bir alan adı içerdiği göz önüne alındığında, bu kötü bir fiyat değildir. Ayrıca aylık 8,95 ABD Doları veya yıllık 107,40 ABD Doları tutarında aylık faturalandırma döngüsünü de tercih edebilirsiniz. Ve işte 36 aylık taahhüdün değeri yatıyor. Bir alan adı, aylık 15 $ ‘lık yenileme ile 12.92 $ tutarında geri ödeme yapar.

Oyun değiştirici

A2 Hosting gibi Total Server Solutions, ürünlerinde sahip olduğu güvenin çoğunu söyleyen, her zaman para iade garantisi sunar. Başka bir gösterge, web sitenize Sertifikalı Gurur düğmesinin yüklenmesi ile yüzde 10 indirim programıdır. Yüzde 100 çalışma süresi ile tanınan Total Server Solutions, paranızın karşılığını verir.

GreenGeeks, bant genişliği, e-posta hesapları ve disk alanı gibi ücretsiz sınırsız özelliklerle yüklü bir paylaşılan fiyatlandırma planı sunar. Web uygulamaları için hem Fantastico hem de Softaculous Script Installer’ı kullanma seçeneğine sahipsiniz.

Plan ayrıca gönül rahatlığınız için ücretsiz gece yedeklemeleri de içerir. Öne çıkan özelliklerden biri, hesabınızın onlarla birlikte kullanımı için ücretsiz bir alandır.

Maliyetler

$ 3.96 fiyatı doğru görünse de, bu fiyatı sadece üç yıllık bir sözleşme veya 142.56 $ ile alırsınız. Kötü bir fiyat değil, ancak sadece 30 günlük para iade garantisi var. Site, yılda 9.95 $ ‘lık faturalandırılan Whois gizliliğini otomatik olarak ekleyerek başlangıç ​​maliyeti 152.51 $’ dır..

Spam ile uğraşmak istemiyorsanız, hizmeti tercih etmek iyi bir fikirdir. Bu rotayı tercih ederseniz aylık barındırma maliyeti 9,95 TL’dir, ancak kurulum için 15 ABD doları ve alan adı için 13,95 ABD doları ödersiniz.

Oyun değiştirici

Aylık bir plan alabilirsiniz, ancak bunun bir bedeli vardır. GreenGeeks, aylık faturalandırma ayarlamak için tek seferlik 15 ABD doları ücret almaktadır. Ancak, yüzde 100 çalışma süresi itibarı göz önüne alındığında, bunun küçük bir rahatsızlık olduğunu düşünebilirsiniz. Yalnızca yenilenebilir enerjiyle çalışan yeşil bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Veri merkezlerinin çevre ve iklim değişikliği üzerindeki etkisini anlayan ve bunlara saygı duyan az sayıdaki siteden biridir..

Hub, yani Web Hosting Hub, sınırsız e-posta hesabı, bant genişliği ve disk alanı içeren iyi bir başlangıç ​​planı sunar. Yalnızca bir site yerine, planınıza, genellikle yalnızca bir tane sunan diğer barındırma sağlayıcılarından bazılarını ayıran iki tane ekleyebilirsiniz..

Site, cömert 90 günlük para iade garantisi ile kendini küçük işletme dostu olarak faturalandırıyor.

Maliyetler

Hub, 179.64 $ ‘lık 36 aylık bir sözleşme için 4.99 $’ dan Spark Plan ile başlayan üç katman sunuyor. Alan adı ilk yıl boyunca ücretsiz olmakla birlikte, yedeklemelerle ilgili son maliyetiniz, kapsam dışında kalmayı seçmeniz gereken aylık 1 ABD dolarına mal olacaktır..

Başlangıç ​​planı için aydan aya seçeneği yoktur. Artı tarafta, ödeme süreci şeffaftır, yenileme şartları açıkça belirtilmiştir.

Oyun değiştirici

Hub ile oyun değiştirici hızdır. Yüzde 100 çalışma süresi itibarına sahip bir hizmetle yüksek yük hızları sunar. Bu, hizmetlerinin sınırsız kısmını daha değerli kılıyor.

Kurulumda, kullanımı kolay bir web sitesi oluşturucusunun WordPress sürümü olan BoldGrid’i önceden yükleyebilirsiniz. Mobil uyumlu sitenizi oluşturmak için ücretsiz temalar ve kolay özelleştirme seçenekleri içeren güçlü bir uygulamadır.

Blogging Buddha, WordPress ve BoldGrid ile web sitenizi oluşturma sürecinde size yol gösterir. Bu daha uzun videonun göstereceği gibi, iki uygulama birlikte sitenizi profesyonel bir görünümle özelleştirmenin çeşitli yollarını sunar. Hem Hub hem de inMotion, BoldGrid entegrasyonu sunan iki barındırma sağlayıcısıdır.

InMotion fiyat için birçok avantaj sunuyor. Ücretsiz yedeklemeler, alan adı ve imzası Kesintisiz Web Sitesi Aktarımı alırsınız. Google Apps entegrasyonu ve 90 günlük para iade garantisi ile 400’den fazla ücretsiz web uygulaması içerir.

Teknik destek özellikler listenizde yüksekse, normal telefon hizmetine ek olarak Skype ile onlarla iletişim kurabileceğinizi takdir edersiniz..

Maliyetler

İnMotion tarafından sunulan üç plan, sadece birkaç seçenek ve sayı bakımından farklı olan, kartta benzer özelliklere sahiptir. Lansman Planı ayda 5.99 $ ‘dan başlar ve 24 aylık sözleşme 143.76 $’ dır. Fiyat, iki web sitesi, iki MySQL veritabanı ve e-postayla altı alan içerir.

Ayda 2 $ daha fazla ücret karşılığında altı site, 50 MySQL veritabanı ve e-postayla 26 alan adı alırsınız. Bir veya iki yıllık sözleşme için ayda 2 ABD doları sınırlı süreli teklif, anlaşmayı güçlendirir.

Oyun değiştirici

Aylık bir plan tercih ederseniz, ayda 13,99 ABD dolarından başlayan ve düzenli olarak 15,99 ABD Doları olan Pro Plan’ı tercih etmeniz gerekir. Ayrıca, Lansman Planı e-ticaret için hazır değildir, bu da bir çevrimiçi mağaza çalıştırmak istiyorsanız kesin bir oyun değiştirici. Tüm planlar, 250’den fazla reklam kredisi içerir..

iPage, diğer hizmetler tarafından sunulan çoklu planlardan ve indirimlerden hoş bir mola olan sadece all-in-one planıyla web barındırma işlemini kolaylaştırır.

Bir barındırma planı, ücretsiz SiteLock koruması, Google ve Bing reklam kredileri ve JustCloud’dan ücretsiz 1GB bulut depolama alanı gibi birçok güzellikle birlikte gelir. Sağlayıcı, yeni başlayanlara yönelik web sitesi oluşturmayı kolay ve hızlı hale getirme konusunda uzmanlaşmıştır..

Maliyetler

Planı sırasıyla 78 $ veya 117 $ için 24 veya 36 aylık bir plan için ayda 3.25 $ ‘dan başlıyor. Ayrıca 12 aylık bir planı 42 $ için ayda 3,50 $ ‘dan tercih edebilirsiniz..

Alan adı kaydı ve kurulumu ücretsizdir. Ödeme işlemi birkaç eklentiyi içerir ve bunlardan birkaçı kontrol edilir ve son fiyatınıza dahil edilir. Herhangi bir ek ücret ödememek için kontrol etmeden önce seçimlerinizi dikkatlice kontrol edin.

Oyun değiştirici

Çevrimiçi bir mağaza istiyorsanız, iPage size ücretsiz bir çevrimiçi mağaza, Paypal entegrasyonu ve alışveriş sepeti seçiminizi sunar. Ücretsiz olarak ücretsiz bir numara ve işletme sahibinin aklında olan benzersiz bir perk olan Yellowpages.com listesini bile alabilirsiniz..

Site ödeme sırasında anlaşılır olsa da, dönem sonunda siteniz aylık 11,95 $ veya yıllık plan için 143,40 $ normal fiyatla yenilenecektir..

SiteGround, uygun fiyatlı bir hosting sağlayıcısı olarak sağlam bir üne sahiptir. Çoğu hizmet gibi, alan adınızı ücretsiz olarak aktarabilir veya kaydedebilirsiniz. Rakiplerine üstünlük katan güvenlik özellikleri olan bazı avantajlar sunar. Planlar ölçülmezken, 10 GB disk alanıyla sınırlısınız. Çoğu site için, işi halletmek için çok fazla alan gerekir.

Maliyetler

Planlar, belirli trafik ihtiyaçlarına yönelik üç çeşide sahiptir, hangisini seçeceğinizden emin değilseniz hoş bir özelliktir. Bir, iki veya üç yıllık faturalandırma döngülerinde gelirler. Kendi web barındırma bir ay süren deneme sunuyor olsa da, daha sonra yıllık fiyata yenilenecek 14,95 $ kurulum ücreti içerir.

En ucuz planı, alan dahil olmak üzere aylık 47,70 $ ile aylık 3,95 $ ‘dır. Çoğu sitenin üç yıllık faturalandırma döngüleri için ayırdığı bir yıllık taahhütte bile indirimi görmek ferahlatıcı.

Oyun değiştirici

Güvenilirlik, SiteGround’un ayırt edici özelliğidir. A2 Hosting gibi, hizmeti daha fazla güvenlik ve performans için Cloud Flare içerik dağıtım ağını içerir. Ayrıca, verilerinizi güvende tutmak için ücretsiz veri yedekleri sunar. Yüzde 100 çalışma süresi itibarı, dikkate değer bir ucuz barındırma hizmeti.

Sizin için en ucuz barındırma hizmeti nedir?

Alt satırında her yıl en ucuz web hosting alıyor olabilir, ancak aynı zamanda bir siteyi korumak uzun vadeli fiyat olmasıdır. Daha sık olmamakla birlikte, iki rakam büyük ölçüde değişir. Bununla birlikte, küçük baskıyı okumak için zaman ayırırsanız, siteniz yenilenmeye başladıktan sonra hoş olmayan bir sürpriz alma olasılığınız daha düşüktür.

Anahtar paket servisi olan restoran mesajı kasada dikkat etmektir. İlk izlenimler en ucuz web barındırma gibi görünmeyebilir. Birçok site planınızı yükseltmeye veya ek hizmet sunmaya çalışacaktır. Alan adı gizliliği gibi bazıları yararlı olsa da, diğerleri ortalama kullanıcı için değer sağlayamayabilir. Ancak ucuz bir barındırma sağlayıcısı mutlaka kötü hizmet anlamına gelmez. Her şey yaptığınız seçimlerle ilgili.

Yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, sitenizin trafiğine uyacak düzeyde en çok ihtiyacınız olanı sağlayan bir siteye bağlı kalmalısınız. Ayrıca güvenilir olan ve o zaman geldiğinde sorunsuz bir şekilde bir sonraki seviyeye geçmenize yardımcı olabilecek bir hizmet seçmek de önemlidir. Ve burada en düşük fiyat web barındırma hizmeti gerçek değeri devreye giriyor.

HostGator logosu

Bizim # 1 web hosting seçim:
En az puan alan hosting al
Aylık 2,64 ABD doları

StartBloggingOnline.com onaylı barındırma

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map